• BIST 83.067
 • Altın 146,530
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara -4 °C

PKK’nin yıldönümü kutlamaları

PKK’nin yıldönümü kutlamaları
PKK’nin 35. kuruluş yıldönümü şölenlerle kutlandı.

PKK’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları büyü bir coşkuyla devam ediyor. Şırnak, Cizre, Derik, İdil, Silopi, Mersin, Varto, Doğubeyazıt, Gürpınar ve Digor’da binlerce kişi şölenlerle PKK’nin 35’inci kuruluş yıldönümünü kutladı. Şırnak ve Cizre'deki kutlamalarda ise polisin saldırısı ardında çatışmalar çıktı.

Derik’teki kutlama, BDP Derik İlçe Örgütü tarafından Cevizpınar Mahallesi Meydanı'nda düzenlenen şölenle kutlandı. Yüzlerce kişinin yanısıra, Derik Belediye Başkan Vekili Doğan Özbahçeci, MEYA-DER üyeleri, Barış Anneleri, BDP ilçe yöneticileri katıldı.

Kutlamanın yapıldığı meydana Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve PKK'nin öncü kadroları Mazlum Doğan, Mahsum Korkmaz, Kemal Pir, Hayri Durmuş, Sakine Cansız, Zeynep Kınacı ve Akif Çiçek'in posterleri asıldı. PKK ve KCK bayrakları taşıyan kitle, sık sık "PKK halktır halk burada", "Bijî Serok Apo" ve "Cejna Vejînê Pîroz Be" sloganları attı.

Etkinlik saygı duruşuyla başladı. Ardından bir konuşma yapan BDP Derik İlçe Eşbaşkanı Adil Aktaş, Kürt halkının 27 Kasım'ı diriliş günü olarak gördüğünü belirterek, "Bu ülkede, Kürdü yıllarca yok sayan, inkar eden ve kendisine yaşamın tüm alanlarını sonuna kadar kapatan politik anlayış bulunmaktadır. Bu anlayış PKK'nin kuruluşu ve mücadelesiyle yerle bir oldu. Bugün 'inkar politikalarını terk ettik' diyenlere, bu sözü PKK'nin mücadelesi söyletmektedir" dedi.

Yerel sanatçıların konser verdiği kutlama, havai fişek gösterisiyle sona erdi.

'CİZRE'DE BİNLERCE KİŞİNİN KATILIMIYLA KUTLAMA'

Cizre’deki kutlamanın adresi ise Nur Mahallesi’ndeki şölen alanıydı. Binlerce kişinin katıldığı kutlamada, alana Öcalan'ın posterleri ile PKK ve KCK bayrakları asıldı.

"Biji Serok Apo", "PKK halktır, halk burada", "Öcalan" ve "Biji berxwdena YPG'ê" sloganlarının atıldığı kutlamada, Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyesi çok sayıda genç, alana tek sıra halinde havai fişek gösterisi eşliğinde girdi.

Saygı duruşu ardından YGD-H adına yapılan açıklamada, Kürt halkının özgürlük mücadelesine bağlılık sözü verildi. Kutlamanın yapıldığı alana çok sayıda akrep tipi zırhlı araçla gelen polisler, şölen alanına gaz bombaları atmaya başladı. Şölen alanının gençler tarafından barikatlarla kapatılması nedeniyle polisler, çevredeki cadde ve sokaklardan gaz bombaları ve plastik mermilerle şölen alanına saldırmaya başladı. Polisin saldırısına gençler de taş, havai fişek, ses bombası ve molotoflarla karşılık verdi. Polislerin saldırısıyla başlayan çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti. 

Cizre'de, Nur Mahallesi'nde saat 14.00'te yapılması planlanan PKK'nin 35'inci kuruluş yıl dönümü kutlamaları öncesi esnaf, destek amaçlı kepenk açmadı. Fırın ve eczanelerin dışında tüm iş yerlerinin kapalı olduğu ilçede kutlama, öncesi polisin yoğun önlem aldığı gözlendi. 

CUDİ DAĞI'NIN ZİRVESİNDE HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ

Silopi’de BDP İlçe Örgütü’nün organize ettiği kutlama Laleş Kültür Sanat Merkezi Toplantı Salonu'nda gerçekleşti. Kutlamaya, yüzlerce kişinin yanısıra BDP Silopi İlçe Başkanı Aziz Acet ve parti yöneticileri, Belediye Başkan Vekili Abdülkerim Sönmez de katıldı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in fotoğraflarının asıldığı salondaki kutlama saygı duruşu ile başladı. Burada bir konuşma yapan BDP Silopi İlçe Başkanı Aziz Acet, 27 Kasım'ı kutlayarak, "Kürt halkının yok edilmeyle yüze yüze olduğu bir süreçte fedakâr 4 Kürt evladının bir araya gelerek başlatmış oldukları özgürlük mücadelesi, bir halk hareketine dönüşerek, Kürt halkını yeniden diriltti" dedi.

Yapılan konuşmanın ardından PKK'nin kuruluşunu konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Etkinlik, "Bijî serok Apo", "Öcalan" ve "Şehid namirin" sloganlarıyla sona erdi. 

Aynı saatlerde Cudi Dağı zirvesinde havai fişek gösterisi yapıldı. 

İdil’de ise İdil Halk İnisiyatifi tarafından Atakent Mahallesi'ndeki Newroz alanında şölen düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı kutlamada, askeri düzende yürüyen gençler meşaleler ve Öcalan posterleriyle alana giriş yaptı. "Bijî serok Apo" ve "PKK halktır halk burada" sloganlarının atıldığı kutlama, müzik eşliğinde çekilen halaylarla gece geç saatlere kadar devam etti.

Şırnak'ın Yeşilyurt Mahallesi'nde PKK'nin 35. kuruluş yıldönümü şölenle kutlandı. Şölene yüzlerce kişinin yanısıra BDP PM üyesi Salih Baykal, BDP Şırnak İl Eş Başkanları katıldı. Şölenin düzenlendiği alana Öcalan, Mahsum Korkmaz, Kemal Pir, Hayri Durmuş, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz'ın posterleri, KCK bayrakları da asıldı. Saygı duruşu ile başlayan şölende "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana YPG" ve "PKK halktır halk burada" sloganları atıldı. Cudi Kültür Merkezi sanatçılarının sahne aldığı şölende, havai fişek gösterisi yapıldı. 

Şölenin ardından bir araya gelen ve yürüyüş düzenlemek isteyen gençlere polis saldırdı. Polisin gaz bombası ve tazyikli su ile gerçekleştirdiği saldırıya gençler de taş, havai fişek, molotof kokteyli ve ses bombaları ile karşılık verdi. Saldırının ardından başlayan çatışmada birçok zırhlı araç molotof ve ses bombalarının hedefi olurken, çatışmada TOMA'nın tazyikli su ile müdahalesinde bir çocuk hafif şekilde yaralandı. 

Mersin'de BDP Toroslar İlçe Örgütü, BDP Kurdali Mahalle Temsilciliği önünde şölen gerçekleştirdi. Yüzlerce kişinin katıldığı şenliğe, BDP MYK üyesi Cemil Erdem, PM üyeleri Kenan Şen ve İnan Kızılkaya, BDP Mersi İl Başkanı Halis Değer katıldı. Etkinliğin yapıldığı alana "Direniş zafere teslimiyet ihanete götürür" pankartı ile Öcalan ve Mahsum Korkmaz'ın (Agit) dev posterlerinin yanı sıra PKK ve KCK bayrakları asıldı.

Etkinlikte konuşan BDP Mersin İl Başkanı Halis Değer, 27 Kasım 1978 tarihinde 22 gencin Fis Köyü'nde ektiği tohumun yeşererek geldiği günümüzde dünyanın her tarafında kabul gördüğünü söyledi.

BDP PM üyesi İnan Kızılkaya da, Kürtlerin tarihinde karanlık günler olduğu kadar aydınlık günlerinde olduğunu belirterek, "Bizler var olduğumuz sürüce PKK Lideri Abdullah Öcalan'a ve onun yarattığı değerlere sahip çıkacağız, savunacağız" diye kaydetti.

Konuşmaların ardından, PKK, KCK bayrakları ile Öcalan'ın fotoğraflarıyla sahneye çıkan gençler, kitleyle "Çerxa Şoreşe" marşını okudu. Kutlama, müzik eşliğinde gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti. 

VARTO'NUN KÖYLERİNDE KİTLESEL ETKİNLİKLER

Muş’un Varto ilçesine bağlı Kaynarca (Baska) ve İçmeler (Reqasa) köylerinde de kutlamalar düzenlendi. Kaynarca köyünde düzenlenen kutlamaya, Dadîna, Gundêmîra, Gomagorgo, Înalî köylüleri, BDP ilçe yöneticileri, Mordem Kültür Merkezi çalışanlarının da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Kutlamanın yapıldığı köy meydanı Öcalan'ın posteri, KCK ve PKK bayrakları ile süslendi.

Saygı duruşu ile başlayan kutlamada, "Ateşten tarih PKK" isimli belgeselin gösterimi yapıldı. Kutlamada sık sık, "Bijî Serok Apo" ve "Şehîd namirin" sloganları atıldı. Kutlama Mordem Kültür Merkezi (MKM) gruplarının müzik dinletisi ve havai fişek gösterisi ile sona erdi.

Varto'ya bağlı İçmeler (Reqasa) köyünde düzenlenen kutlamalara ise, Leylek, Dapak, Sigira, Muzura köylülerinin yanı sıra BDP ilçe yöneticileri, Mordem Kültür Merkezi çalışanları ve yüzlerce kişi katıldı. Kutlama alanı Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın posteri ve KCK, PKK bayrakları ile süslendi. Kutlamada, sinevizyon gösteriminin ardından havai fişek gösterisi yapıldı. Kutlama Mordem Kültür Merkezi sanatçılarının söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

Van'da BDP Gürpınar ilçe örgütü, PKK'nin kuruluş yıldönümünü meşaleli yürüyüş ile kutladı. Parti binası önünde biraraya gelen kitle, meşaleler eşliğinde ilçenin cadde ve sokaklarında yürüyüş gerçekleştirdi.

Sık sık "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana YPG'ê", "Selam selam İmralı'ya bin selam" ve "PKK halktır halk burada" sloganları atıldığı yürüyüş ardından ilçe meydanında açıklama yapan BDP Gürpınar İlçe Başkanı Necdet Koç, "Tüm ret, inkar ve imhadan sonra oluşan hareketin özgürlük mücadelesi sonucunda zindan direnişi, Mazlumların şehadeti ve Saraların direnişi, yok sayılan bir halkın kendi öz kimliğine dönüşü bu günü bize kazandırmıştır" diye konuştu. 

Konuşmanın ardından kutlama havai fişek gösterisi ile sona erdi.

Kars'ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar (Pazarcık) beldesi meydanında şölen düzenledi. Şölen alanına, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, PKK'nin öncü komutanlarından Mahsum Korkmaz (Agit) ve Gülnaz Karataş'ın (Beritan) fotoğraflarının yer aldığı pankartlar ile PKK, HPG ve KCK bayrakları asıldı. Şölene yüzlerce kişinin yanı sıra BDP PM üyeleri, BDP ve HDP yöneticileri, DÖKH, MEYA-DER temsilcileri katıldı.

Yerel sanatçıların seslendirdiği ezgiler eşliğinde kitlenin halaya durması ile başlayan şölende, gecenin karanlığı yakılan konfetiler ve atılan havai fişekler ile aydınlatıldı. 

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde YDG-H öncülüğünde PKK'nin 35'inci kuruluş yıldönümü kutlandı. Ehmedê Xani Mahallesi Savaş Ay Lisesi önünde gerçekleşen kutlamaya, Doğubayazıt Belediye Başkan Vekili Hatice Salman, BDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Cemil Rızaoğulları, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Alkan, belediye meclis üyelerinini yanısıra yüzlerce katıldı. "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana Rojava", "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganlarının atıldığı kutlamada, YDG-H adına yüzü kapalı bir genç açıklama yaptı. Kutlama çekilen halay ve havai fişek gösterimi ile gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

Bu haber toplam 3498 defa okunmuştur
Etiketler: ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim