• BIST 81.712
 • Altın 147,398
 • Dolar 3,8050
 • Euro 4,0356
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 1 °C

PKK’yi ‘terör listesi’nden çıkarın

PKK’yi ‘terör listesi’nden çıkarın
Türkiye Barış Meclisi, diyalog sürecine ilişkin AB üyesi 15 ülke delegasyonu ile görüştü.

 Görüşmede yapılan sunumda TBM, PKK'nin "terör listesi"nden çıkarılmasını isterken, Öcalan ile PKK arasında doğrudan iletişim kanallarının yaratılması istendi. Türkiye Barış Meclisi (TBM) Avrupa Birliği (AB) üyesi 15 ülke delegasyonu ile bir araya geldi. AB Siyasi Müsteşarı Michael Miller'in çağrısı ile diyalog sürecine ilişkin yapılan toplantıya çok sayıda AB büyükelçiliği üyesinin yanı sıra TBM'den ise İmam Canpolat, Hakan Tahmaz ve Azime Bilgin katıldı.

Toplantıda TBM adına sürece ve taleplere ilişkin AB delegasyonuna sunum yapıldı. Sunumda, Kürt sorununun Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun en eski, en kapsamlı ve en köklü sorunu olarak demokratikleşmenin, evrensel ölçülerde hukuk devleti olmanın ve normalleşmenin kilit sorunu olduğuna vurgu yapılarak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından başlatılan sürece vurgu yapıldı. 

‘TÜRKİYE HALAN GÜVENLİK KONSEPTİNDE YAKLAŞIYOR

Sunumda, süreçte Öcalan'ın "silahlı isyan dönemine son verme, siyasal direnişe geçiş" iradesindeki netlik ve kararlılığın belirleyici olduğuna işaret edilerek, "Ancak AKP hükümeti, bugüne kadar silahların susması konusunda gösterdiği çabaları barışa ulaşmamızı sağlayacak köklü açılımlara dönüştürmemiştir" vurgusu yapıldı. Sunumda, hükümetin sürece halen Meclis'e sunduğu yasa tasarısında olduğu gibi güvenlik konseptinde ve "Terör örgütü, teröristler" çerçevesinde yaklaştığına işaret edildi.

Sunumda, "İmralı, Kandil, HDP, MİT ve hükümet diyalogu bu eksende sürdürülmeye çalışılıyor. Ya da toplumda böyle bir algı oluşturmaya özel çaba harcanıyor. Bu konsept değiştirilmeden, hızlı ve sağlık ilerleyiş mümkün değildir. Mevcut Terörle Mücadele Kanunu, müzakerenin önünde büyük bir yasal engel oluşturuyor. Kaldırılmalıdır. Hükümet bu konuda önerilere ve itirazlara gerekli özeni göstermiyor" vurgusu yapıldı. 

‘CHP ÇOĞU KEZ ÇÖZÜM KARŞITI BİR KONUMA DOĞRU SAVRULDU’

Sunumda, ağır hasta tutsakların durumuna da dikkat çekildi. Sunumda, şunlar kaydedildi: "Hükümetinin güven artırıcı, hukukçuların deyimiyle 'de jure' uygulamalara yönelmemesi, çelişkili açıklamaları ve tutumlarını sürdürmesi, PKK gerillalarının sınır dışına çekilmesinin yarıda kalmasına yol açtı. Bu süreçte yaşananlar bağımsız gözlemci heyete duyulan ihtiyacı göstermiş olması gerekiyordu.

Ne yazık ki böyle olmadı. Ana muhalefet partisi CHP ise yaygın kamuoyu beklentisinin aksine sürecin ilerlemesi konusunda açık net, etkin politika geliştirmedi. Hükümetin dışlayıcı tutumunu bahane ederek çoğu kez çözüm karşıtı bir konuma doğru savruldu. Kısacası siyasi iktidarın Kürt sorununun demokratik çözümü konusunda belirgin ve güven verici bir siyasal irade ortaya koymak için çok uzun bir zaman harcadı. Çift taraflı ateşkesin bozulmaması için ciddi bir yaklaşım içinde olduğunu söylemek mümkün. Bu hafife alınabilecek bir gelişme değil.

Ancak süreç büyük ölçüde 18 aydır, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın ve PKK'nin güçlü suni teneffüsleriyle bugüne geldik. Sorun bütün boyutlarıyla çözüm bekliyor. Bu süreci iyimser bir yaklaşımla geçiş süreci olarak tanımlarsak hızla yeni bir evreye geçiş için sıçrama yapılması gerekmektedir."  Sunumda, sürecin cesur adımlarla kalıcı çözüme doğru ilerlemesi gerektiğine işaret edildi. 

'ÖCALAN İLE PKK ARASINDA DOĞRUDAN İLETİŞİM KANALLARI YARATILMALI’

Sunumda, ayrıca çözüm önerileri de sıralandı. Önerilerde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının hızla iyileştirilmesi ve PKK ile doğrudan iletişim kanallarının yaratılması gerektiğine vurgu yapılarak, "Hükümetin TBMM'ne sündüğü teklif TBMM yapılacak pozitif öneriler dikkate alınarak hızla yasallaştırılmalı. Müzakerenin kurumsal çerçevesi oluşturulmalıdır.

Çözüm sürecine katkı sunmaya dönük çalışma yürüten bizim gibi sivil toplum kuruluşların, akademisyenlerin, basın mensuplarının ve toplumun kanat önderlerinin Abdullah Öcalan ile doğrudan görüşmeleri sağlanmalıdır. Hükümet, çözüm için oluşturulacak mekanizmaları ve yapılacak yasal değişiklikleri taraflarla müzakereyle ve onların katılımıyla gerçekleştirmelidir" denildi. 

'PKK’Yİ TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARIN’

Talepler bölümünde "İzleme Komitesi"nin oluşturulmasının önemine vurgu yapılarak, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na konulan çekincelerin kaldırılması gibi birçok başlık sıralandı. Sunumda, AB üyesi ülkelerin sorunun çözümüne katkı sunması gerektiğine işaret edilirken, "Bu kapsamda Öcalan'ın silahı direnişi bitirmeye karar verdiği bir süreçte, PKK'nin terör listesinden çıkarılması, sürecin kalıcı barışa dönüşmesinde cesaretlendirici, pozitif etki yapacağını bilmenizi isteriz. Türkiye ve Suriye'deki barış süreci birbiriyle doğrudan ilişkilidir.

Normalleşme sürecine geçmek isteyen Rojava'da yakında seçimler yapılacak. AB'nin Rojava seçimlerine gözlemci göndermesinde büyük yarar var" denildi. anf

Bu haber toplam 3029 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim