• BIST 95.286
  • Altın 273,399
  • Dolar 5,6603
  • Euro 6,2815
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C

Rotary Kulüp’ü engelli kadın kurulu’nu buluştu

Aysel Oturak

Türkiye de Engelli kadınların durumunu konuştuk, ilerde güzel etkinliklerde beraber olmak için adım attık. Seranay Azak; Söze başlarken Rotary’i bizlere tanıtan konuşmasıyla başladı.  Amaçlarının sadece gönüllü hizmet etmek olduğunu  Rotary’nin, yeryüzün de barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı ve bütün mesleklerde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmek,

insanlığa hizmet vermek amacıyla bir araya gelen iş ve meslek sahibi kişilerin, dünya çapında örgütlendiği bir hizmet kuruluş ve amacının değerli girişimlerin temeli sayılan “ hizmet ideali”ni teşvik etmek,  geliştirmek olduğundan.  Özellikle; başkalarına yararlı olabilmek için, dostane ilişkilerin gelişmesi,  iş ve meslek hayatında etik değerler, bütün yararlı işleri teşvik etmek ve geliştirmek olduğundan söz etti.

Ülke’mizde ki en büyük sorunların başını çeken ve zaten önlemez olan kadın sorunlarının arasına da unutulup kalmış olan, hem engelli hem de kadın olmanın zor koşullarını da konuştuk.

 Engelli Kadın Kurulu’nun, Yönetim kurulu Başkanı; Pervin Giyik Kadının geleneksel anlamda kamusal ve toplumsal alana en az iştirak edilenlerden olduğundan, Dünya da kadın hareketinden söz edilirken maalesef engelli kadın hareketinden neredeyse hiç bahsedilmemektedir, diyerek söze başladı. 

200 milyona yakın engelli kadın olduğu düşünülmekte, eğitimden istihdama, erişilebilirlikten, sağlığa neredeyse tüm imkânlardan iki kat daha az yararlanmaktadırlar. Genelde engellilik meselesinin içinde özelde kadın olmaları hem cinsiyet hem de engelli olmalarının ayrımcılığını yaşamaktadırlar,

Hem yukarıdaki bu mesele, hem de toplumda bu meseleye farkındalık yaratmak için engelli kadınların görünmeyen hatta bilinmeyen sorunları kamoyunda yansıtmalıdır. Ailelerinde de yaşadıkları sosyo-psikolojik etkilerinden söz edilmesi, devletin bu alana ne kadarına istihdam ve ne kadarına süreklilik sağladığı hususunda karşılıklı kamuoyu bilinci yaratmak gerekmektedir.

Bizler Türkiye Sakatlar Derneği Genel Merkez Engelli Kadın Kurulu 'yuz. Türkiye Sakatlar Derneği köklü bir dernektir ve 1960 yılından bu yana Türkiye' genelinde 65 şubesi bulunmaktadır. Engelli kadınlar olarak öncelikli amacımız SADAKA değil HAK TEMELLİ VE HAK EKSENLİ MÜCADELE yönünde olup şubelerimizde engelli kadın kollarının kapasitelerini geliştirmektir.

Engelli kadınlar kurulunun, bir araya gelmede ki amacını anlatırken; Genelde tüm engellilerin özelde ise engelli kadınların dışlanma, ayırımcılık ve itilip kakılması temel ihtiyaçların karşılanmaması, yoksulluk, kendi gereksinimlerini ifade edebilme ihtiyaçlarından söz etti.

 Engelli Kadın Kurulu Yönetim Kurul üyesi, Nilgün Türman;

Engelliler bizim ortak değerimiz, toplumumuzun en önemli sorunlarından biridir, yasalarımız bu soruna yaklaşırken gerçekçi yaklaşmak ve bu soruna kökten çözüm üretmek zorunda olmalıdır. Engelliler gözümüzün önünde, ama bundan sonra engelli üretmemek için toplumun ne yapmasını gerektiğini biraz daha fazla çaba sarf etmesi gerekiyor. Çünkü azalacağı yerde engellilik artıyor!

Hamilelik döneminden itibaren, insan hayatını mercek altına almamız lazım. Doğumsal engellileri önlemek artık gelişmiş tıbbın içinde mümkün bunu yapabilir. (Din’i günahı bahane ederek hiç kimseyi, engelli bir şekilde ya da yarın engelli olabilme ihtimali varken hasta bir doğuma izin vermemeli).

Benim eşimde bir engelli bir engellinin ve ailesinin çektiğini zorluklarını engellisi olan en iyi şekilde anlar ve anlatır, biz engelli kadın kurulu olarak birçok ev ziyaretlerimizde yine birçok evde engelli çocuğu olan ve ne zorluklarla yaşam mücadelesi veren aileleri görüp tanıyoruz. O kadar çok sorun var ki, günü birlik çözümlerle asla bu sorunun içinden çıkılamaz, derken.

Engelli Kadın Yönetim Kurul üye’lerinden, Aysel Oturak;

Biz Engelli Kadın Kurulu’ nda Gönüllü mücadele eden, etmeye çalışan altı (6) bayan arkadaşız. Kendi çabalarımızla engellilerin sesi olmaya çalışıyoruz, ben 6 – 7 senedir yürüyemiyorum. Engelli birinin gözüyle engellilerin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve yaşadığı zorluları en iyi anlayabilecek kişilerden sadece biriyim, bu sorunları yaşayan birçok engelli den sadece biri olarak, birde engelli kadın olarak engelli kadın kurul’unda bulunduğunu yaşayan birinin sorunları daha iyi aktarabileceğini söylerken…

Sayıları bu kadar çok olan engellilerin gerçekten sesini duyurmaya ve dertlerine ortak bir çözüm üretmeye çalışanlar olmamasının üzücü olduğunu, “her mahalle de ve her sokak da engelli adı altında birçok derneğin kurulu olduğunu ve kurulmaya devam ettiğini ama aslında bazılarının sadece engellinin adını kullanmaktan öte geçmediğini” anlatırken…

Bunun gibi yerlerin engelli adını kullananların iyi bir denetimle devamlı kontrol altında tutularak her zaman olmasa da belli aralıklarla neler yapıldığını kimlere, hangi engelli için neler yapıldığının ve gelir gider hesaplarının kontrol edilmesinin çok gerekli olduğunu bunu devletimizin göz ardı etmemesini dile getirdi.

Engelli arkadaşlarımızın ne kadar sıkıntı çektiğini neler yaşamak zorunda bırakıldıklarını dile getirebilen mecliste bir engelli yok oraya çıkanların arkalarına dönüp bakmayı unuttuklarını artık birçoğumuz biliyoruz…

Engelliler sokağa çıkmak, hayata üretime katılmak istiyorlar. Hepimiz bir gün ansızın engelli olabiliriz, akşam sağlıklı yatıp sabah uyandığımızda engelli olabiliriz bunu da düşünmek gerekir.

Konuşmak çok kolay söz vermekte çok kolay ama verilen vaatlerin yerine getirilmesini istiyorsak, yönetimlerin ve toplumun kendilerini de süzgeçten geçirmesi önemlidir.
Çünkü hiç kimsenin sabah uyandığında engelli olmaması gibi bir anlaşması olamaz.  Önümüzdeki güzel günlerde bir arada olmak dileğiyle hepinize saygılar sevgiler.

 

Bu yazı toplam 4612 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
Savaş TAŞ - 0.(545) 864 3909
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 97 | Haber Scripti: CM Bilişim