• BIST 115.147
 • Altın 163,214
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara -7 °C

Sağlık-Sen'den basın açıklaması

Sağlık-Sen'den basın açıklaması
Hakkari Sağlık-Sen Şube Başkanı Feysel Çiftçi, Şemdinli Devlet Hastanesi’ndeki yetkililerinin hastanede yaşanan sıkıntılar açıklamak yerine inkar etme yoluna gidildiğini belirtti.

HAKKARİHABERTV.COM- Yazılı bir açıklama yapan Feysel Çiftçi, ocak ayı içerisinde Şemdinli Devlet Hastanesinde çalışan bazı personellerin sendikalarına müracaat etmeleri üzerine hastane başhekimi ve başhekim yardımcılarını makamında ziyaret ettiğini belirtti. Hastane personeliyle bir araya gelerek yaşanan sıkıntıları dinlediğini belirten Çiftçi Hastane Başhekimi Uz. Dr. Hakan Yavuzer ve sağlık grup başkanı ile başhekimin makamında görüştüğünü söyledi.

 Personel tarafından kendilerine iletilen sıkıntıları açıklamak yerine inkar etme yoluna gidildiğini ifade eden Çiftçi, daha önce acil personelleri tarafından dinlenme odası olarak kullandıkları yerin neden ellerinden alındığını sorduğunda ise oda ellerinden alınmadığını ancak odayı canlandırma odası (CPR) olarak kullanacağını yalnız personellerin acilde hasta olmadığı durumlarda oturabilmesi için sandalye bıraktığını personel dinlenme odası olarak başka bir birimde oda ayırdığını söylediler dedi. Yaptıkları incelemelerde personellere hiç bir oda verilmediğini yalnızca doktor odası ayırdığını tam aksine sorunu bize aktardıkları için personeller cezalandırılma yöntemine gidildiğini anlatan Çiftçi, aynı gün hastane başhekim yardımcısı biz hastaneden ayrıldığında "Siz bizi sendikalara şikayet edersiniz değil mi" diyerek söz konusu odaya atılan sandalyeler de dışarı çıkartılmış ve personellere "Siz sabaha kadar ayakta bekleyeceksiniz" denildiğini söyledi.

HASTALANAN HEMŞİRELYE UYARI CEZASI
Çiftçi,”Personeller ile yaptığımız görüşmelerde başhekim ve başhekim yardımcısı kendi uygulamalarına en ufak eleştiri yönelten personeller hakkında çeşitli bahanelerle cezalandırıldıklarını hiç bir gerekçe göstermeden döner sermayelerinde kesintiye gidildiğini kesintilerin akıbetini soran personellerin dilekçelerini kabul etmediklerini sesinizi çıkartırsanız başınıza gelenlerden biz sorumlu olamayız diyerek tehdit ettikleri beyan etmişlerdir. Aynı hastanede görevli bir hemşire görevli olduğu sırada rahatsızlanmış rahatsızlığını servis sorumlusuna bildirmiş.  Servis sorumlu hemşiresi de başka bir hemşireyi hizmetin aksamaması için göreve çağırmış anılan hemşire de gelerek görev yapmış. Ancak başhekim kendisinden habersiz görev değişikliğini yaptıkları gerekçesiyle görev başına çağırılan hemşirenin savunması alınmış ve kendisini uyarı cezası ile cezalandırmış aynı zamanda döner sermayesinde kesintiye gidilmiştir. Ancak Görev değişikliğini uygun gören sorumluya danışılmamış ifadesine bile başvurulmamış hatta görev değişikliğinden altı gün sonra tutanak tutulmuş ve 10 gün sonra ceza verilmiştir. Sayın başhekime sorduğumuzda neden tutanak aynı gün tutulmamış "sizin bilmediğiniz şeyler var" diyerek geçiştirmiş ve bilmediğimiz şeylerin ne olduğunu ise açıklamamıştır”

HASTANE PERSONELİ ARASINDA AYIRIM YAPILMAKTADIR
Çifüçi,”Hastane personelleri arasında ayırımı alışkanlık haline getiren başhekim ve yardımcısı istedikleri personellere her türlü pozitif ayırımcılığı yaparken kendi uygulamalarına karşı gelen kişileri ise sudan bahanelerle savunmalarını almakta ve çeşitli şekilde cezalandırılmakta nöbet paraları icap paraları ve döner sermayesinde kesintiye gidilmektedir. Hatta bazı personellere ödedikleri icap parası ve nöbet paraları aylar sonra sehven yapılmış bir ödemedir diyerek geri tahsil edilmiştir. İşine geldiği gibi personellere fazla mesai ve nöbet yazılmakta işlerine gelmeyen personellere ise çok konuşuyor. Her şeye burnunu sokuyor, işi bilmiyor" gibi komik ve asılsız gerekçelerle nöbet yazılmamakta ve bu kişilerin üç beş kuruş para kazanmamaları için kendi yöntemince cezalandırılma yöntemine gidilmektedir. Hastane İçerisinde hastaların yanında personellerini azarlayan başhekim ve yardımcısı personelleri rencide edici sözlerle aşağılamakta ve hemşirelerin ve diğer personellerin mesleklerini sorgulayabilmektedir. Çalışanların en doğal hakkı olan dilekçe hakkı elinden alınmakta başhekim personellerin dilekçelerini yırtıp yüzüne atmakta işleme almamakta kişinin en temel hakkı olan dilekçe hakkından dolayı bile personeller cezalandırılmaktadır. Kendisine yapılan haksızlığı dile getirilen ve bize yazılı olarak müracaat eden personeller ya Yüksekova' yada sağlık ocağına yada aile hekimliğine görevlendirmeye verilmek suretiyle hastaneden uzaklaştırılmaktadır. Bu kişilerin adları bizde mevcuttur”

MAHKEME KARARLARI HİÇE SAYILIYOR
 Çiftçi,”Toplum Sağlığı Personeli Hizmete ihtiyaca binaen hastanede görevlendirilirken ve hatta bazı Toplum sağlığı personelleri halen Hastanede görevine devam ediyorken hizmetine ihtiyaç var gerekçesiyle 4/B sözleşmeli ve çakılı personel olan Hastane personelleri kanunlara ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde başka yerlerde görevlendirilebilmektedir. Bir yıldan fazladır aynı hastanede görev yapan vekil hemşirelerden biri her ne hikmetse çalışabiliyorken döner sermaye alabilmesi için açtığı davayı kazanmış idareye mahkeme kararını sunmuş ancak idare mahkeme kararına rağmen kendisine ödeme yapmadığı gibi vekil hemşireler hastanelerde görev yapamaz gerekçesi ile kişi sağlık ocağına gönderilmiştir. Eğer vekil hemşireler hastanede görevlendirilemiyorsa bu kişi neden bir yıldan fazladır aynı hastanede çalıştırıldı. Döner sermaye talep edince mi farkına varıldı. İl sağlık müdürlüğü kazanılan mahkeme kararına rağmen bu kişiye ödeme yapmamış adeta mahkeme kararı hiçe sayılmıştır. Öbür tarafta Sözleşmeli personellerin sözleşmelerinde belirtildiği gibi (1)bir aydan fazla görev alanının dışında görevlendirilemez ibaresi olmasına rağmen bu personeller hastaneden uzaklaştırılmak bahanesiyle süresiz ya da üç ay 6 ay gibi sürelerle sağlık ocaklarında yada ilçe dışında görevlendirilebilmektedir. İşlerine gelmediği zaman mahkeme kararlarını bile uygulamayan bu idareciler Sorunlara çözüm arayan ve bu bağlamda hastaneyi ziyaret eden sendikacılara hakaret etmekte onları aşağılamakta kendi yönetimlerinin devamına zeval getirmekten korktukları herkesi kendisine düşman görerek hakaret edebilmektedirler. Tüm bu sorunları İl sağlık Müdürü ile paylaşmamıza rağmen hiç bir çözüm üretmemiştir”

HAKKARİ VALİSİNE SESLENİYORUZ
 Çiftçi,”Sayın Valimizden isteğimiz halka hizmet etmekten başka hiç bir amacı olamayan bu personellerin mağduriyetlerinin giderilmesi için olaya el koymasıdır. Bu olayı soruşturacak bağımsız bir soruşturma komisyonu kurmasını ve personellerin yaşananları korkmadan ve olabildiğince gerçekleri söyleyebilmeleri için her fırsatta sendikalara giderseniz dilekçe verirseniz başka yerlere konuşursanız sözleşmelerinizi fes ederiz diyen sayın başhekim ve başhekim yardımcılarının bir an önce görevlerinden alınmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 2751 defa okunmuştur
Etiketler:
 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim