• BIST 110.932
 • Altın 174,426
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 10 °C

Sempozyum'da Abbasiler yok sayıldı

Sempozyum'da Abbasiler yok sayıldı
Hakkari Valiliği ile Hakkari Üniversitesi tarafından düzenlenen ve 3 gün devam eden ’Uluslararası Tarihte Hakkari Sempozyumu’ tartışmalı sona erdi.
 Atatürk Kültür Merkezi’nde 14.11.2014’de başlayan ’Uluslararası Tarihte Hakkari Sempozyumu’na Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebebekir Ceylan, Irak, İran, Fransa, Avusturya, Hollanda ve Türkiye’nin değişik bir çok üniversiteden 87 akademisyen ve araştırmacı katılmıştı.
 
“SEMPOZYUM TARTIŞMALI SONA ERDİ”
 Sempozyuma elindeki Abbasi beylerine ait Şecere ile 3 gün boyunca takip eden Gazetesi Serkan Kaya ise kendisine söz hakkı verilmemesi üzerine tartışma yaşandı. Dedeleri olan Abbasileri konuşmalar sırasında yok sayıldığını ve Hakkari bölgesinde sanki hiç Abbasi yaşamamış gibi göstermeleri üzerine söz hakkı istemesine rağmen kendisine söz hakkı verilmeyen Gazeteci Serkan Kaya, salonu birbirine kattı.
 
"DEDELERİMİ YOK SAYAMAZSINIZ"
 
Kaya,”Ben dedelerimden kalma soy Şeceresi ile ’Uluslararası Tarihte Hakkari Sempozyumu’ 3 gün boyunca takip ettim. Araştırmacıların tezlerinde çok eksiklik gördüm. Yazarlardan Nızar Guli Duhoki konuşmasında Hakkari Mirlerinin Emevilerden geldiğini söyledi. Bende bu tezleri çürütmek için söz hakkı istedim fakat beni 3 gün boyunca oyalayarak söz hakkı vermediler. Konuşmacı biz Abbasileri inkar ederek yok saydılar. Fakat Van ilinden gelen Türk İslamcı tarihçiler ise Abbasileri mezar taşları ile ve kalelerindeki yazıları ile Abbasi olduklarını kanıtladılar.
 
"BİZE NEDEN KONUŞMA HAKKI VERİLMEDİ"
 
Ancak  Hakkari üniversitesi ve yurt dışında gelenler araştırmacılar Hakkari bölgesinde hüküm sürmüş Abbasileri ise yok sayıl. Bende dedelerimde kalma ve Türkçeye çevirdiğim Abbasiler Şeceresini kendilerine gösterdim. Nasıl bizleri yok sayarsınız diye tepki gösterdim. Kapanış konuşmasını yapan yazar Halit Sadini’den yeniden söz hakkı istedim. Fakat bana konuşma hakkı vermedi.
 
"AL SİZE ŞECERE"
 
Bende bunun üzerine elimdeki Abbasilerden kalma Şecereyi göstererek, dedelerimi yok sayamazsınız dedim. Bu bir fiyaskodur. Böylesi uluslar arası Hakkari tarihi sempozyumunda Abbasili dedelerime hakaret edercesine yapılan konuşmalara tepki gösterdim ve orada bağırdım.  Nasturi ailesinden olan ve Avustralya’dan davet edilen Dr. Nicholas Al- Jeloo davet ediliyor. Fakat Hakkari’de yaşayan Abbasi ailesinden kimse ne davet ediliyor nede söz hakkı veriliyor” dedi.
 
3 gün boyunca devam eden sempozyum’da “Mîr Îzzeddîn Şêrî Hekarî, Yekem Melîkî Kurdistan, Molla Hüseyn Bateyi ve Kürtçe Mevlid Geleneği, 250 Yıllık Nasturi Patriklik Merkezi, Hakkari Beyleri ve Yakınlarına ait Mezar Taşları Üzerine Estetik ve Sanatsal Bir Değerlendirme Kayme Sarayı Mimari Özellikleri, XIX. Yüzyılın 2. Yarısında Hakkari'de Demogrofik Durum, Erken Demir Çağında Hakkari Bölgesi,
 
Hakkari Bölgesi Geleneksel Mutfak Kültürü ve Yemeklerinin Genel Özellikleri, Mîrên Hekarê, Pınyanış Hükümeti, Hakkari Beyliği Dönemi Kürt Kültür ve Edebiyatı El- Hekari, Geçmişten Günümüze Hakkari Tarihinde İnanç Sistemleri, Keldanîlik, Êzîdîlik ve Nasturîlik, Tarihte İz Bırakmış Hakkarili Önemli Edebi Şahsiyetler, İngiliz Emperyalizminin Gölgesinde 1923-1930 Dönemi Hakkâri Bölgesindeki Ayaklanmalar,
 
Hakkari, Batılılar ve Nesturiler, Hakkari’nin 19.Yüzyıl Tarihi Üzerine Avrupa ve Amerikan Kaynakları, XIX. Yüzyılda Hakkari'nin İdari Yapısı, 19. Yüzyıl Hakkâri’sinde Kayıp Kabilenin Peşindeki Batılılar Geçmişten Günümüze Hakkaride Botanik Araştırma Yapan Yabancılar, Taş Kiliselerin Ötesinde: Hakkari Süryanilerini Yeniden Keşfetmek
1915 Tarihli Musul- Van ve Musul- Haleb Seyahatlerinde Hakkari, Hakkari' nin Kültürel Hayatına Bir Bakış, Hakkari’de Yerel Gazetecilik  ve İlk Örneği, ''Hakkari Gazetesi ve XIX. Yüzyıl’dan günümüze Hakkari siyasi tarihi” ele alındı. Hakkarihabertv.com
 
sufi-1.jpg
 
sufi-2.jpg
 
secere.-.20141116162454.jpg
 
Bu haber toplam 4145 defa okunmuştur
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
  0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim