• BIST 82.300
 • Altın 148,344
 • Dolar 3,8298
 • Euro 4,0711
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 0 °C

Siyasi oyunlar ve Aşiretçilik

Siyasi oyunlar ve Aşiretçilik
(Feodalizm) Aşiretçilik hastalığının son bulması gerektiğini vurgulayarak, ilimizde birbirine düşürülen iki kardeş aşiretin düştüğü durumu ve konunun hassasiyetinide dikkate alarak

taraf tutmayıp kimseden korkmadan diğer yazarlar gibi akıl verip alay etmeden gerçekleri yazmak istedim...

Değerli Hakkari'liler bizler kan, gözyaşı, kargaşa anlamsız saçma sapan aşiret kavgalarını istemiyoruz.. Bu tür kavgaları çıkaranları, barışla uzlaşıya gitmek yerine büyütenleri, başvuranları, körükleyenleri, bundan nemalananları nefretle ve şiddetle kınamalıyız....

Aynı zaman da, nedeni, sebebi, haklı haksız, çıkış noktası ne olursa olsun aşiretçiliğin körüklediği kavgaları aydın bir gelecek isteyen herkes nefretle kınamalı şiddetle karşı çıkılmalıdır. Özgür Kürdistanın önündeki en büyük nedenlerin başında bana göre kesinlikle aşiretçilik anlayışı gelmektedir.

Genelde  tüm Kürdistan da özelde ise Hakkari bölgesinin başına bela olan aşiretçilik 21. yüzyılda hala prim buluyorsa bundan herkes utanç duymalı. Ve  kesinlikle buna katkı sağlayanlar da bana göre  kendi toplumlarının ihanetçileridir.  Kin, nefret, düşmanlık, kan gözyaşı, kara cehalet  dışında hiç bir kazanımı olmayan aşiretçilik anlayışı bir an önce bizi terketmez ise, biz kan vermeye, göz yaşı dökmeye ve başka toplumların alay konusu olmaya devam edeceğiz.

Birileri uzaya turlar düzenlerken, aşiretçilik gibi çağın gerisinde utanç tablosu  bizim kaderimiz olmamalı. Yaşadığımız topraklar bir zamanlar büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde kan davalarının halen sürmesinin ana nedenlerinden birisi, İslami eğitimin olmamasıdır. Kan davası yaşanan bölgelerdeki genel kültür seviyesinin düşüklüğü ve Adalet mekanizmasının hızlı yürütülmemesi nedeniyle (Kendi hesabımı hemen göreyim)  anlayışı da kan davalarının etkenleri arasındadır.

Aşiret gerçeği inkar edilemez. Ama aşiretçiliğin iyi birşey olduğuda söylenemez. Eskiden aşiretler küfre ve zulme karşı kıyam ederdi. şimdi ise birbirini vuruyorlar. Bu aşiretlerin başına hep cahil kültürsüz dini bütün olmayan kişileri getiriyorlar. Bir tane dindar medrese mezunu okumuş alim bir aşiret reisi gördünüz mü.?

30 yıllık bir süreci geride bıraktık, feodaliteye savaş açalım derken özgün değerlerimizi terk edip yozlaştık, peki ne kazandık, ya da kazandırdık..? Hakkaride yaşanan olayların hesabını legal kürd siyaseti vermeli.! Bunca zaman halktan aldığı değerlerin yerine ne koydu, ya da neden birşey koymadığını sormalıyız.!

Otuz yılda yapılan tek şey kendi değerlerine yabancılaşıp farklı ideolojilerle devşirilmeye zemin hazırlamakmıydı.?İşte bundandır sefaletimiz ! Bundandır birlikteliğe mesafeliyiz, bundandır birbirimizle kavgalıyız..

PKK hareketi 30 yıl boyunca bu halkı bir araya getirme çabası içinde mücadele verdi. Ve bunu başardıda geçen seneden beri Berçelan, xanê ve Kato festivallerinde başarınısı gördük. Amedden, Mardin'den, Van'dan, Şırnak'tan İlimizin ilçe ve köylerinden herkesi orada birleştirdi.

Fakat birlikteliğimizi Genel merkez çalışanları, STK temsilcileri ve legal alanda çalışan partililer PKK'nin başarısını menfaatleri doğrultusunda yıktı.Legal alandakiler 30 yılda devletle savaşmak yerine halka milli bilinç dersi verilseydi, değerler pekiştirilip birlik sağlansaydı bugün kendi kendimizle kavgamız olmazdı, ne istediğimiz konusunda da belirsizlik olmaz dunyaya doğru mesajlar vererek mücadelemizi sağlam yere ve temellere taşımış olurduk.

Ama milli değerlerden çok aşiretsel değerler, lider popülaritesi bizi meşgul etti ve geldiğimiz nokta yine türk milli politikaları ve çıkarları ve parçalanmış kürdiyat oldu..

Mübarek Ramazan geceleri ilimizde renkli ve hoş geçiyordu. Peki fark ettinizmi iki yıla yakın bir süredir A ve B grupları arasında sürekli yaşanan siyasi nedenlerden dolayı soğukluk vardı. Aralarında kutuplaşmaların yaşandığını ramazan gecesi anladım. A ve B aşiretlerinin önde gelenleri her gece kendi aşiretleri ile yuvarlak masalar kurup çay içiyorlardı. Hiç dikkat ettiniz mi bu yuvarlak çay masalarında ne A aşiretinden biri B aşiretinin masasındaydı..! Nede B aşiretinden biri A aşiretinin masasındaydı.!!

Feodal zihniyetin hüküm sürdüğü küçük ilimizde siyaset, aklın sunacağı kurallardan daha çok aşiretsel bir çerçevede şekil alıyor. Böyle toplumlarda bizim ailemiz gibi azınlığıklı  ailelerin, fakir fukaraların ifadeleri veya talepleri önemsenmediği gibi, bazen bu ifadelerin dillendirilmemesi içinde çeşitli yaptırımlar uygulanabiliyordu.!

Bunun nedeni bilinçsiz kişilerin partiye girerek Şehidim var. Hakkari'yi ben yönetirim mantığının hakim olmasıydı..! Aylar önce yaşanmış kirli hesapların, olmuş bitmiş belediye seçimleri, encümen seçimleri, fes edilen eski yönetim ve daha önce ki ölümlerin olaylarını 4 çocuğa bağlamaları Önderliğe, hareketimize ve kavga taraftarı olmayan A ve B gruplarının içinde yer alan ailelere hakarettir. Partililerin kendilerinin sütten çıkmış ak kaşık gibi görmeleri kabul edilemez bir gerçektir.

O  bir daha gelmez olası gecelerde cameramla çok ilginç kareler yakaladım. Ben o gece anladım bu gençleri birileri yönetiyor. Herzaman polislerle çatisan kahraman Hakkari'liler bu sefer polisle işbirliği yapıyorlardı. polis iki grup arasında gaz ve tazyikli su atıyor dağıtmaya çalışıyordu. A grup polise yapma bizim derdimiz siz değilsiniz diyordu. B grupta aynısını yapıp panzerin yanına gelip polise kardeşim siz karışmayın gaz atmayın bizim derdimiz A veya B grubudur.!

Mesele şu senin düşmanın benim dostumdur..! Gotinên pêşîyê jî di bêje: Kûrd cisnê Kewê ye dostê neyar, neyarê milletê xweye..!  

Birbirlerine polisten dolayı girişemeyince hırslarını dükkanlardan aldılar. Dükkanları yakmakla kalmadılar içerdeki eşyaları da yağmaladılar...! Kavganın içinde karpuz kesip yiyenmi diyeyim, kendine Ayakkabi, Tisort, Kot ne bulduysalar beğenip poşete koyup götürenmi diyeyim daha neler neler. Keşke olan mala olsaydı o gece.  Biz buna kavga değil talan deriz. Yaktıkları bir dükkancının üç engelli çocuğu vardı tek geçim kaynağı o küçük dükkandı..

Bir vatandaş eline Kuran'ı Kerimi alıp grubun içine girdi. Elindeki Kur-an-ı Kerim havaya kaldırarak bu içinde bulunduğumuz mübarek ay hürmetine, elimdeki Kur-an-ı Kerim hatırına yapmayın dağılın dedi. Vallahi vatandaşı takmadılar sanki adam bir kabahat işlemişte dövmeye kalkıştılar. Ben Allah muhafaza bu gözü dönmüşler Kur-an-a hakaret ederler yere atarlar korkusu ile Kur-an-ı kerimi ellerinden alıp belediye binasına kaçtım.

Ben vefat eden rahmetlinin selasını bekledim. Mustafa amcamızın cenazesi gece 01:00 da apar topar defnedildi. Tek isteğim rahmetlinin ruhuna bir fatiha okumaktı. Yiğenini aradım ve bana mezarlıktan dönüyoruz, defin işlemlerinin bittiğini söyledi. Sonra anladım ki bunlar kendilerine yine bir cahiliye adeti bulmuşlar. Selası okutulmadıysa öcü alınacak, kanı yerde kalmayacak manasına geliyormuş. Bir insan öldümü şeytan bile elini ayağını ondan çeker karışmaz artık. Bari ölüden çekin elinizi ayağınızı onun sevabına ne karışıyorsunuz. Selasında binlerce kişi ruhuna bir fatiha okuyacaktı.

İşte görüldüğü gibi ölünüze zarar verdiğiniz gibi kendimize de hep zarar veriyorsunuz. Ve ne yazık ki bu aşiretçilik gelecek kuşaklarımızada zarar verecez. Bilip bilmeden körü körüne o savunduğunuz ideolojileriniz, Siyasi çıkarlarınız bakın dönüp dolaşıp bize nasıl kan döktürüyor.!

Kardeşlerim kan gütmeyin islam kan davası gibi toplumsal bozuklukları haram kılmıştır. Kan davası gütmek kesinlikle caiz değildir. Peygamberimiz kan davasını bizzat kendisi kaldırarak, toplumu İslam öncesi Cahiliyye'nin adetlerinden temizlemiştir. Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki " İnsanların Allah'a en sevimsiz olanları şu üç kişidir 1-Mekke'de Harem bölgesinde haddi aşan. 2-Müslüman olduğu halde Cahiliyye adetini benimseyen. 3-Haksız yere Müslüman kardeşinin kanının dökme arzusunda bulunan, KAN DÂVÂSI güden kimse.  (Sahih-i Buhari, Kitabud-Diyat, Bab No: 9)

Kan davası, İslam'da kesin yasaklanmış önemli haramlardandır. Veda Hutbesi'nde Peygamber efendimiz açıkça yasaklamıştır. Keza namus cinayeti adı altında kadına yapılanlar da din dışıdır. Hiç kimsenin veya bir grubun bir kişinin katli konusunda hüküm verme ve uygulama yetkisi yoktur. Kimse kendini hakim yerine haşa Allah (C.C) yerine koyamaz. Kan davası, namus ve töre cinayetleri gibi suçlar, bazıları öyle lanse etmek istese de hiçbir şekilde dinle buluşmamaktadır. Hepsi Cahiliye dönemi adetleridir. İslam dini bunları kaldırmıştır...

Peygamber Efendimiz s.a.v veda hutbesinde; Ey İnsanlar.!Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdülmüttalib'in torunu (amcazadem) Rebia'nın kan davasıdır.

Son olarak değerli abilerim, kardeşlerim toplumumuzun utanç kaynağı olan aşiretçilik mantığını şiddetle kınıyor, Vefat eden Mustafa abimize Rabbim gani gani rahmet eylesin, yaralı oğluna ve öbür yaralılara şafi sıfatı ile şifa versin ailesine sabır versin. Bir vatandaş olarak, Hakkari'ye gönül veren bir kardeşiniz olarak bütün insani yüreğimle KAHROLSUN AŞİRETÇİLİK, KAHROLSUN FEODALİZM,KAHROLSUN SİYASET DİYORUM. YA SİZ..?

Bu haber toplam 7223 defa okunmuştur
 • Yorumlar 10
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
 • Haydi veliler okula!03 Ocak 2017 Salı 15:50
 • Hakkari’de yeni yıl!02 Ocak 2017 Pazartesi 14:27
 • Hakkari gelini geliyor !30 Aralık 2016 Cuma 15:01
 • NOEL KİMMİŞ ÖĞRETMENİM29 Aralık 2016 Perşembe 17:26
 • Başkan Epçim: Hakkari'yi kalkındıracağız!26 Aralık 2016 Pazartesi 14:41
 • Ekranlarda Boz dışarıda buz!26 Aralık 2016 Pazartesi 13:17
 • Dünyada çocuk olmak!23 Aralık 2016 Cuma 11:26
 • Hakkari Emniyetinde yeni dönem!21 Aralık 2016 Çarşamba 14:01
 • Öğretmenlerimize de yılbaşı eğitimi!20 Aralık 2016 Salı 11:02
 • Bakan Soylu'ya Hakkari morali!!14 Aralık 2016 Çarşamba 13:12
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim