• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara -2 °C

TOPLUMUN YÜREĞİ YANMIŞ, KİMİN UMURUNDA

Çiya Berçelan

2000'li yıllara kadar Hakkari'de olsun diğer bölgelerde olsun halkımızın özgürlük ve demokrasi mücadelesini o ağır koşullarda umuzlayan, göğüs geren, yer alanlar bu uğurda malını, en kutsal değerlerini hiç bir çıkar beklentisi olmadan, gözetmeden feda ederlerdi.

O dönem bir avuç insan, bir avuç yurtsevere karşı ne kadar çıkarcı, rantçı ve sistemden çıkar devşirenler varsa bu yurtseverlerin peşine düşmüştü, sistemin eliyle onları, tümünü, herkesi bir yerlere savurmaya çalışıyorlardı.

Ağır koşullara rağmen kararlı ve azimli mücadele sayesinde halkımız ulusal değerleri ile buluşturmayı başardı ve temel evrensel hak, hukuk değerleri ile bilinçlendikçe bir çığa dönüşerek sosyal potansiyeli yerel iktidara ulaşacak kadar büyüdü. Yurtseverlerin azimli, kararlı değerli emekleri ve katkılarıyla ulusal ve evrensel değerlerle bilinçlenerek yerelde iktidar gücüne ulaşması bölgede birçok sosyal dengenin de değişmesine neden oldu.

Çünkü iktidar demek RANT, ÇIKAR, PARA, SOSYAL VE EKONOMİK GÜÇ demektir.

Geçmişte sistemin sırtından geçinen çevreler, çıkarcılar, rantçılar yerel iktidarın ne demek olduğunu ve kaynaklarını çok iyi biliyorlardı. Yerel iktidarı kayıp eden ve elinde imkan kalmayan sistemin sırtından inme ihtiyacı ve gereği duydular, halkımızın büyük emeklerle elde ettiği kurumlarına akın ettiler, coşarak, koşarak ama asla DÖNÜŞMEDEN ve tüm alışkanlıklarını tertemiz kurumlarımıza taşıyıp dadandılar ve önemlioranda kirletmeye başladılar.

Bugün yerelde ve genelde belli bir misyon yüklenenlere bakıldığı zaman birçoğunun nereden hangi amaçla toplandığı, buraya yığıldığı anlaşılabilir. Halkımızın uğrunda mücadele ettiği değerlerden ilkelerden ziyade ahbap-çavuş ilişkileri, eş-dost ilişkileri birçok değerin önüne geçmiş olduğu, ayyuka çıktığı görülüyor ve halkımız tarafından üzüntüyle izleniyor.

Yerel iktidarın el değiştirdiği 17 seneyi hizmet bağlamında ve Hakkari özelinde değerlendirirsek, ele alırsak; Yerel iktidar sisteme göbekten bağlı çevrelerde iken kentte içme suyu kısıtlıydı, bugün de halen içme suyu kısıtlı, çöp Zap Vadisi doğasına atılıyordu, bugünde halen çöpler Zap Vadisi doğasına atılıyor, Kanalizasyon Zap Nehrine akıtılıyordu, bugün de kanalizasyon halen Zap Nehrine akıtılıyor, dil ve kültürel projeler ele alınmazdı, bugün de dil ve kültürel proje bulunmuyor. Kentte aktif yeşil alanlar bulunmuyordu, yoktu, bugün de kentte aktif yeşil alanlar bulunmuyor, Kentliye her türlü sosyo-kültürel hizmet kalitesi geçmişte ne ise bugün daha kötü değilse de daha iyi de değildir. Kentin cadde ve sokakları geçmişte toz ve çamurluydu, yine kentin cadde ve sokakları çamur ve tozlu kalmış, halkın sağlığını tehdit eder duruma gelmiştir.

Sistemin asimilasyon uygulayarak yok etmeyi hedeeflediği Kürt edebiyatı yaşatma üzerine bir tek projeleri bulunmuyor. Berçelan yaylalarının yetersiz olan su kaynaklarından dönem dönem yeniden içme suyu için borular döşenirdi, çoğu borulardan halen su akmıyor.

Berçelan yaylalarının yetersiz su kaynaklarından olmayan suyu kente getirmek üzere yeniden ilave boru döşeneceğinden söz ediliyor, duyuluyor. Farklılık yaratması gereken, ileriye taşıması, verimliliğe esas alması, halkın taleplerine her çevreden daha çok duyarlı olması gereken siyasetin, sistemin eski alışkanlıklarından daha kötü çürümeye başlaması halkımızda hayal kırıklığı meydana getirmiştir.

Kadrolaşma ve istihdam eş-dost, ahbap-çavuş ilişkileri üzerinden sağlanıyordu. Bugün de kadrolaşma liyakata, ehliyete, halkın değerlerine duyarlılığa göre değil iktidarı ele geçirenlerin eş-dost, ahbap-çavuş ilişkileriyle ele alınıp değerlendiriliyor. Yerel iktidar el değiştirdikten sonra halkımıza hizmet etme, kentsel gereksinimleri karşılamada geçmişteki yönetimlerden ayrı, elle tutulur herhangi bir fark yaratılamadığı belirtiliyor.

Sosyal olgularda ise geriye gidilmiş, hatta 2014 yılında Hakkari halkını aşiretler üzerinden çatıştıracak duruma bile getirecek kadar çürütülmesine neden olunmuştur.

Yerel iktidarlar halkımıza evrensel demokratik değerlerde ve ulusal değerlerde bilinçlenmesine, temel hak ve özgürlüklerde bilinçlenmeye öncülük edeceğine tersi olgular yaşanmıştır. Birçok çevre tarafından halkımıza karşı değişik baskı araçları kullanılarak baskılayıp, hiçleştirme, kişiliksizleştirme, pasifize etme yolu tercih edilmiştir. Halkımıza karşı bu uygulamalarla korkutulması, sindirilmesi, silikleştirilmesi, hiçleştirilmesi hedeflenmiş, korkutulmuş böyle bir toplum içinde hizmetten ziyade her türlü rant, çıkar, eş-dost kayırma emellerine ulaşma hedeflenmiştir.

Aydınların, duyarlı insanların, genel siyasette ve özellikle yerel yönetimlerde bilgi ve deneyime sahip insanlarımızın hertürlü tespitleri, geliştirici eleştirilerine tahammül edilmemiş, doğrudan veya dolaylı ''ihanet ediyor'' imalarıyla bu duyarlı sosyal-tolumsal kesimin üzeinde baskı korularak susturulması hedeflenmiştir.

Halkımıza, ulusal değerlerine ve büyük emeklerle elde ettiği kazanımlarına ihanet içinde olanlar yüzlerini böylece toplumdan saklayarak kişisel, ailevi sosyal, siyasal çıkar beklentilerini karşılama, tatmin etme yoluna gidilmiştir.

 
Bu yazı toplam 807 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim