• BIST 95.734
 • Altın 271,249
 • Dolar 5,5633
 • Euro 6,1703
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C

TSD: Engelli kadın kolları neden kuruldu

Aysel Oturak

Ülkemizde kadın sorunları arasına da unutulup kalmış olan, her fırsatta siyasetin ve bir çok derneğin ajitasyon yapan reklamlarına konu edilen, bir türlü yaşam düzeylerinde iyileştirme sağlanamayan kıyıda, kenarda unutulmuş olan engelli kadınlarımız, engelli eşlerimiz analarımız veya çocuklarımız olanlar engelli kadın onlarında insanca yaşama hakkı var.

“Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, genel olarak her hangi bir toplumun nüfusunun yaklaşık % 12’ini oluşturan ve yine Dünya Bankası (WB) verilerine göre, dünyanın en yoksul toplumlarının nüfusunun % 20’sini engelli kişiler oluşturmaktadır. Engellilik, yoksulluğun hem nedeni hem de sonucu olarak değerlendirilmektedir”.

Engelli bireylerin yaşadıkları sorunlar yeterinden fazlayken, engelli kadınlar ise bu sorunları iki kat fazla yaşamakta, kendilerine yönelik ön yargılar ve engellerin yanı sıra kadın olmanın ve kadınlara bakışın getirdiği olumsuzluklarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

 63 Şubenin genel merkezi olan Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Engelli Kadınlar Komisyonu 11.01.2014, tarihli toplantısında Başkan ve genel sekreterini seçti. 

aysel-oturak.jpg

Başkan: Pervin Giyik olurken,  genel sekterde, Demet Öner oldu. Engelli kadınlar kurulunun, bir araya gelmede ki amacı; Genelde engellilerin özelde ise engelli kadınların dışlanma, ayırımcılık, itilip kakılması temel ihtiyaçların karşılanması, yoksulluk, kendi gereksinimlerini ifade edebilme.

Sağlık.

İstihdam.

Psikolojik baskılar.

Cinsel taciz.

Sosyo ekonomik ve kültürel hayatları.

Aile ve Aile de engelli bakımı.

Yalnızlık.

Barınma.

Eğitim vb. gibi birçok konuda…

TSD. Engelli Kadın Komisyonu'nun; diğer şubelerinin kadın kollarını denetlemek, kadın engellinin engelli durumuna göre iş ve eğitim vermek tatillere ve sosyal hayata katılmalarına öncülük etmek,  mücadele programlarına katılıp eylem, miting gibi çalışmaları kamuoyuna ve gerekli yerlere duyurmak.

 Engelli kadınların her türlü karar alma süreçlerine aktif ve eşit derecede katılmaları gibi konularda yaşadıkları sorunları insan hakları bakımından ele alarak, engelli kadının insani hakları için gerekli sosyal politika ve düzenlemeler geliştirilmesine bir başlangıç yapmak ve kadın hareketlerinin dikkatlerini, engelli kadınlara da bir nebze çevirmesini sağlamak amaçlarımızdan olacaktır.

Şüphe yoktur ki, bu düzenlemeler kolay olacak değil, engelli kadının tüm beklentilerini kapsayabilmesi ve fırsat eşitliği sağlayabilmesi için, içinde yaşanılan şartların doğru analiz edilmesi ve sorunlarının tüm yönleri ile ele alınması gerekmektedir. Üretilen politika ve düzenlemeler uygulanabilir, kabul edilebilir olmalı. Bu uzun bir süreçte alabilir ama gerçekleştirilebilir, engelli kadını her alanda güçlendiren, destekleyen ve engelli kadının insan haklarının tam olarak korunmasını sağlayacak kapsamda olmasını amaçlanıp yasallaştırabilir.

Az gelişmiş ülkelerde engelli kişiler arasında yoksulluğun daha yüksek olmasının temel nedeni söz konusu dışlayıcı tutumdur. Gelişmekte olan ülkelerde toplumdan en fazla dışlanan grupların içinde yer alan engelliler, bu nedenle hayatlarını tehdit eden sorunlarla tek başlarına mücadele etmek zorunda kalmaktadır.    Engelli sorunlarından bahsederken en ciddi sosyal somut veya soyut bir istatistikten söz edilebilir. Çünkü on milyonu aşan bir kitleden, on milyonu aşan insanların sorunundan gerçeklerden bahsediyoruz.

Engelliler bizim ortak değerimiz, toplumumuzun en önemli sorunlarından biridir, yasalarımız bu soruna yaklaşırken gerçekçi yaklaşmak ve bu soruna kökten çözüm üretmek zorunda olmalıdır. Engelli olarak baktığımda, engelli birinin yaşadığı zorluk ve sıkıntıları en iyi bilebilen kişi olarak düşünürsek…

 Konuyu sadece siyaset zamanı seçim zamanı değil, daha öncelerinden başlayarak bir hayatın başlangıcından sonuna kadar  sosyal sorunu gerçekçi bir şekilde masaya yatırmaları gerekiyor.

 Otobüse binerken inerken kimseye muhtaç olmama mı dile getiremeyecek, en önemlisi sağlığım için önemleri almayanları benim derdimi, sıkıntımı dilendiremeyecek birini sırf Engelliler siyasetin içinde reklamı için aralarına almalarını istemiyorum.

Engelli kişiler malzeme yapılmamalıdır.

 Neredeyse her evde bir engelli var Türkiye de siyaset yapan her partiden bir engelli var. Ama gerçekten bir engelliye ses olan biri yok, arkadaşlarımızın ne kadar sıkıntı çektiğini neler yaşamak zorunda bırakıldıklarını dile getirebilen mecliste bir engelli yok oraya çıkanların arkalarına dönüp bakmayı unuttuklarını artık hepimiz biliyoruz…

 Özgürlükler her şeyin başını çekiyorsa, öncelikle engellilerinde siyaset içinde düşüncelerini, isteklerini yaşamlarındaki eksiklikleri özgürce söyleyebilecek birilerine ihtiyacımız var. Bu şekilde yaklaşmamız gerekiyor, engellilere üzülerek acıma duygusuyla değil onlara direnç vererek, yaşama gücü vererek ayakta tutmamız gerekiyor.

 Engelli olduktan sonra sorunlara çözüm aramak kolay biz Türk toplumu olarak sorunlara çözüm üretmekte başarılıyız. Ama o sorunun ortaya çıkmamasına yani koruyucu bir hizmet üretmek anlamında gelişme göremiyorum. Engelliler gözümüzün önünde, ama bundan sonra engelli üretmemek için toplumun ne yapmasını gerektiğini biraz daha fazla çaba sarf etmesi gerekiyor. Çünkü azalacağı yerde engellilik artıyor!

Hamilelik döneminden itibaren, insan hayatını mercek altına almamız lazım. Doğumsal engellileri önlemek artık gelişmiş tıbbın içinde mümkün bunu yapabilir. (Din’i günahı bahane ederek hiç kimseyi, engelli bir şekilde ya da yarın engelli olabilme ihtimali varken hasta bir doğuma izin vermek insani bir davranış değil).

 Türkiye de bunca engelli sorunu varken örnek bir engelli yaşam evleri, bakım evleri olabilir. Bazen bir evde 2 bazen 5 engelli ya da hasta olabiliyor, bunlara bakmanın ne demek olduğunu anca onlara bakan anne bilir, o annelerinde yaşama haklarını hapsetmeden ortak bir çözüm olması şart bunun bir çözüme kavuşturulması için girişimlerin olması gerekir.

  Engelliler sokağa çıkmak hayata üretime katılmak istiyorlar. Hepimiz bir gün ansızın engelli olabiliriz. Konuşmak çok kolay söz vermekte çok kolay ama verilen vaatlerin yerine getirilmesini istiyorsak, toplumun kendilerini de süzgeçten geçirmesi önemlidir.

 Siyaset sahnesinde söz verip, sonra arkasında durmayanları engelliyi temsil etmek için haklarını savunmaya aday olmuş yine engelli arkadaşlarımızın kesinlikle duyarlı olmasını istiyorum. Önümüzdeki güzel günlerde bir arada olmak dileğiyle hepinize saygılar sevgiler.

Bu yazı toplam 4294 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 864 3909
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 97 | Haber Scripti: CM Bilişim