• BIST 112.012
 • Altın 174,941
 • Dolar 4,0359
 • Euro 4,9877
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 20 °C

TÜİK heyeti Hakkari'de

TÜİK heyeti Hakkari'de
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürü Vekili Özer Coşğun Başkanlığındaki heyet, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) yı ziyaret etti.

HATSO’YU ziyaret eden (TÜİK) heyetini HATSO Başkan Yardımcısı Abdurrahman Er, Meclis Başkan Vekili Necmettin Aydemir ve Genel Sekreter Fikret Keskin tarafından karşılandı. Burada konuşan Türkiye İstatistik Kurumu Van Bölge Müdürü Vekili Özer Coşğun Hakkari  Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerini bilgilendirmek ve kendileriyle işbirliği içerisinde olmak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti.

Coşğun,” İstatistiki veri derlemede yeni yönteme geçildiğini,  TÜİK’in 2014 yılından itibaren tüm işyeri araştırmalarını firmaların internet üzerinden doğrudan veri girişi yapmalarını sağlayarak gerçekleştireceğiz. Türkiye İstatistik Kurumu 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu uyarınca çeşitli konularda sayım ve anket düzenlemek ve sonuçlarını kullanıcılara sunmakla yükümlüdür.

İstatistik alanında ulusal ve uluslararası öncelikler dikkate alınarak, ülkemizin ekonomi, sosyal, demografi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji alanları ile gerekli görülen diğer alanlardaki istatistikler derlenmekte, derlenen bu bilgiler analiz edilerek kalkınma planları ve yıllık programların hazırlanması, milli gelir tahminlerinin yapılması, ülkemizin ekonomik ve sosyal yapısında meydana gelen değişimlerin izlenmesi, uluslararası bilgi sistemine ve uluslararası karşılaştırmalara olanak sağlanması, ayrıca çeşitli araştırmalara kaynak teşkil etmesi amacıyla kullanılmaktadır”

GELİŞEN TEKNOLOJİYE AYAK UYDURUYORUZ

“İşyerlerine yönelik olarak yapılan araştırmalarımız daha önce internet üzerinde geliştirilen uygulamalar yoluyla ve ayrıca e-posta ve kağıt ortamında yapılmakta iken dünyada ve ülkemizde sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurmak, işgücü ve zaman maliyetini en aza indirmek, zamanlı veri üretimi yapabilmek amacıyla ve anılan Kanunun 8. maddesindeki "İstatistikî birimler, ülkenin ekonomi, sosyal, demografi, kültür, çevre, bilim, teknoloji ve ihtiyaç duyulan diğer alanlardaki resmi istatistikleri üretmek üzere, Anayasa’da belirlenen temel haklar ve ödevler çerçevesinde, kendilerinden istenen veri veya bilgileri, Başkanlığın belirleyeceği şekil, süre ve standartlarda eksiksiz ve doğru olarak ücretsiz vermekle yükümlüdür." hükmü çerçevesinde, işyeri bazındaki araştırmalarımızın bundan sonra sadece internet üzerinden geliştirilen uygulamalar ile yürütülmesine karar verilmiştir”

“Bu bağlamda, internet üzerinden erişime açılan uygulamalara işyerlerinin giriş yapabilmesi amacıyla, her firma için özel kullanıcı adı ve şifre üretilip işyeri yetkilisine teslim edilecektir. İşyeri yetkilileri veri giriş platformuna www.tuik.gov.tr adresi üzerinden “Ankete Giriş” ekranından kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabileceklerdir.

Firmaya özel kullanıcı bilgileri TÜİK tarafından yürütülen tüm araştırmaların ilgili firma tarafından veri girişi için geçerli olacak ve belirlenen tarihlerde kullanılabilecektir. İşyerlerinin verilerinin güvenliği açısından kendilerine teslim edilen şifreyi kesinlikle başka kişilerle veya kurumlarla paylaşmaması gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgilere kurumsal web sayfamızdan (www.tuik.gov.tr) erişim sağlanabilmektedir”

TÜİK tarafından derlenen bilgiler, yalnızca istatistiksel çalışmalarda kullanılmak amacıyla toplanmaktadır. Veri gizliliği, 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu ile teminat altına alınmıştır. Anılan Kanunun 13. maddesi uyarınca, istatistiki birimlerden (veri kaynağı olan işyerleri, kurum-kuruluşlar ve hane halklarından) alınan bu bilgiler idari, adli ve askeri hiçbir organ, makam, merci veya kişiye verilemez; istatistik amacı dışında kullanılamaz.

Ayrıca, söz konusu Kanunun 54. maddesi gereğince sayım, anket ve araştırmalarda istenen bilgilerin belirlenen şekil, süre ve standartlarda eksiksiz ve doğru olarak verilmemesi durumunda idari para cezası uygulanmaktadır. Anılan idari para cezaları 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 17. maddesinin 7. fıkrası gereğince yeniden değerleme oranında her yıl artırılmaktadır.

Bu kapsamda, 2014 yılında uygulanacak İdari Para Cezaları ‘Hanehalkı veya bireylerle yapılan araştırmalar için 959 TL, Girişim İşyerleri ile yapılan araştırmalar için 2.281 TL, Sayımlarda işlenmesi durumunda 3.859 TL olarak belirlenmiştir. 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanununun amir hükmü gereğince girişim işyeri yetkililerinin İdari para Cezası ile karşılaşmaması için, Türkiye İstatistik Kurumunca yürütülen sayım, anket ve araştırmalarda istenilen verileri belirlenen şekil, süre ve standartlarda eksiksiz ve doğru olarak internet üzerinden veri girişi yapmaları gerekmektedir”

Türkiye istatistik kurumu Van bölge müdürü ve ekibiyle yapılan görüşme sonrası Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerlerine düşen neyse her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını belirttiler. Hakkarihabertv.com

hatso-toplanti-111.jpg

Bu haber toplam 7812 defa okunmuştur
Etiketler: , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim