• BIST 106.991
 • Altın 151,653
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 11 °C

VAN'IN EŞSİZ DOĞAL CENNETİ DOĞAL KALMALI

Çiya Berçelan

Van ili ve Van Gölü yörenin bir değeri olmasından ziyade ülkemizin eşsiz ve doğa harikası bir değeridir. Van ili ve çevre il ve ilçelerin kanalizasyon atıkları, evsel çöpler, sanayi atıkları bu eşsiz doğal hazineyi yıllardan buyana kirletiyor ve doğallığını maalesef öldürmeye devam ediyor.

Van ili ve çevresindeki bütün yerleşimlerin bu çağdışı, bilinçsizce yaklaşımı nedeniyle Göl her sene doğal özelliğini biraz daha fazla yitirmeye devam ediyor. Bu durumu halkımız bilemeyebilir, bunu bilince çıkartmak aydın farkında olan insanların görevi ve sorumluluğudur. Atanan veya seçilen ve sorumluluk alan kent yönetimleri maalesef kısa günü kurtarma anlayışı içinde hareket ederek bilgisiz, duyarsız kalınca kötü yönetim sergileyerek sorunları çözmüyor, artmasına neden olabiliyor.

Bu duruma çeşitli nedenlerle sessiz kalmaya devam etmek sorunu ortadan kaldırmıyor. Gelecekte sorunun boyutları çok ciddi ve telafisi imkansız büyük zararlara neden olacağını göz önüne alarak duruma sessiz kalınmaması gerekmektedir. Bu bağlamda sorunları bilince çıkartmak, belli sahil kısımlarını tasarlayıp projelendirerek yetkili sorumlu ama sorumsuz davrananların bilgisine sunulmasını görev adettim. Halkımızın, dostlarımızın Van Gölü ve çevresinin doğallığının ölmemesi uğurunda duyarlı olunmasına davet edilerek kapsamlı bir çalışma başlatılması gerekir.

Bazı çevrelerin bu türden geliştirici eleştirilere tahammül etmediklerini, olumsuz tutumlar içine girdikleri duyumları alınıyor, bunun ilkesizlik ve hiçlik olduğu bilinmelidir. Yaşanılan bu çağımıza uygun olarak doğru olduğuna inanılan konu tartışılabilmeli, düşünceler ortaya konulabilmeli, kendi kafalarında karakollar oluşturulmamalı, oluşturulmuşsa da yıkılarak özgür davranılmalıdır.

Bugün böyle konuların yanında sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel ve ekolojik gerçekler konuşulmazsa gelecekte toplumda çok daha büyük tehdit ve tehlikeler ortaya çıkabilir, büyük zararlara neden olabilir. Buna fırsat ve meydan verilmemesi adına doğru bilinen konuların tartışılması, projelendirilip toplumla paylaşması gerekmektedir.

Van Gölü ölmesin, Van Gölüne kanalizasyonlar akıtılmasın, Van Gölü geleceğe, çocuklarımıza doğal ve temiz bir değer olarak kalmalıdır.

Bu tasarım projemi bütünlüklü olarak hayata geçirmek için zeminde uygulama çalışmaları, kullanılacak yapı donatılarına kadar düşünülmüştür. Bölgemizin gelecek binlerce yıl değerlendirebileceği, kullanabileceği bir tasarım ve proje olarak ele alınmıştır.

Van Gölü sahil tasarım projemi halkımızla paylaşırken bütün yapısal donatılar, yatay ve dikey peyzaj düşünülmüş, hesaplanması tasarlanmıştır. Van'ın eşsiz doğal cenneti doğal kalması hedeflenmiştir.

Tasarım projem hakkında kısa bilgiler sunulursa; ülkemizin en büyük ve uzun plajı olarak tasarlanmış toplam 18.140 metre uzunluğunda plaj sahili düşünülmüştür. Bu hedeflenirken gelecekte bütün bölgenin eğlenme ve dinlenme merkezi olması hedeflenmiştir. Sahil bandının genişliği 118 metre ortalama olarak hedeflenmiş, yer yer daha geniş olması düşünülmüştür. Göl asla dolgu yapılmadan, sadece plaj kumlanması takviyesi tasarlanmıştır. Gölün kenar iç kısımlarındaki bataklıklar ıslah edilerek yeşil alanlara dönüştürülecektir. 18.140 metre yürüyüş yolu kumlu yol olarak tasarlanmış, o paralelinde Bisiklet sürüş yolu aynı malzeme ile doldurulacaktır. Plaj arkası, bittiği yerde Kırmızı Ahlat taşı kullanılarak sahil boyunca yürüme bandı tasarlanmıştır. Belli kısımlara mini Futbol, Basket ve Tenis sahaları düşünülmüştür.

Alanlara serpiştirilecek aile oturma alanları zemin yerel kayrak taşı ve oturma grupları hesaplanmıştır. Peyzaj ise kesinlikle RÜYAPARK hedeflenmiştir. Bu nasıl olacak, o yatay ve dikey peyzaj mimarisi ile yapılarak hayata geçirilmesi hedeflenmiştir.

Kaynak yörenin bizzat kendi imkanları ve değerleriyle sağlanabilir. Bunun için zihniyetin değişmesi gerekir, yurtseverlik ve halkına bağlılık gerek ve yeterlidir. Çok büyük bir alanın çok küçük imkanlarla hayata geçirilebilir olması hedeflenmiş, başarılabilir. Bu proje tüm kaynağını her sorumlu kurum yerden alabilecek donelere sahiptir. Yeter ki sorumluluk üstlenmiş olan kişi ve kurumların bir yerden başlama kararı, bilinci, duruşu ortaya çıkabilsin.

Bu yazı toplam 959 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim