• BIST 82.477
 • Altın 147,865
 • Dolar 3,7883
 • Euro 4,0490
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 2 °C

Ya onurlu bir yaşam ya da onurlu bir ölüm

Ya onurlu bir yaşam ya da onurlu bir ölüm
İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen 17. İskandinavya Kürt Kültür Festivali’nde konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, “Şehitlerimiz bize kesinlikle teslim olmayacaksınız diyor.

Ya onurlu bir yaşam ya da onurlu bir ölüm. Üçüncü seçenek yok. Şehitlerimize söz veriyoruz. Onların istemlerini yerine getirmezsek yaşam bize haram olsun” dedi.Festivalde konuşacağı anons edildiğinde ”Biji PYD” ve “Biji YPG” sloganları salonda yankılanan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, “Değerli arkadaşlar, şehit aileleri, yoldaşlar sizlere Serekaniye, Qamışlo, Rojava ve YPG’nin selamlarını getiriyorum” diyerek katılımcıları selamladıktan sonra Rojava Devriminin Kürdistan ve Kürt Halkı için önemine değindi.

HALKIMIZA YÖNELENLERİN ELLERİNİ KIRACAĞIZ

“Rojava’da sergilenen direniş yüz yıldır diktatörlerin baskısı altındaki ezilen bir ulusun kendi geleceğini belirleme , özgürlüğünü kazanma ve demokrasisini kurma mücadelesidir. Bu direniş Mezopotamya topraklarında yaşayan tüm halklar içindir. Biz topraklarımızı ve ülkemizi savunacağız. Halkımıza yönelen elleri kıracağız” diyen Müslüm kendilerini ezmeye kalkan rejimin belinin kırıldığını, şimdi de Kürtlerin karşısına insanlığın, özgürlüğün, demokrasinin, ahlakın düşmanlarının çıkarıldığını söyledi.

Vahşi ve barbar çetelerin Halka yönelik katliamlar düzenlediğini söyleyen Müslüm, 12. Yüzyılda insanların kafasını kesmenin, kalbini yemenin bin 500 yıl önceki bir kültürün ürünü olduğunu belirttikten sonra AKP iktidarı ve Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılanlarda parmağı bulunduğunu belirtti.

Selefiler ve El Nusra çetelerinin bu katliamları gerçekleştirdiğini, İngiltere, ABD ve Fransa’nın Özgür Suriye Ordusu’na silah vererek bu çeteleri silahlandırdığını dile getiren Müslüm, “Biz tarihimizden ders çıkardık. Şeyh Sait, Gazi Muhammed, Mustafa Barzani ve Qasımlo’dan, onlara yapılanlardan ders aldık. Bizler Sayın Önder Apo’nun okulunda eğitim görmüş insanlarız. Biz bu eğitimin bize kazandırdıklarıyla hareket ediyoruz. Osmanlı’nın halkımız üzerinde oynadığı oyunların tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

SAVUNMAMIZI ÖZGÜR İRADEMİZLE, HALKIMIZLA YAPACAĞIZ VE ZAFERE ULAŞACAĞIZ

Konuşması sık sık “Biji JPG” ve “Biji Serok Apo” sloganlarıyla kesilen Müslüm, Recep Tayyip Erdoğan’a su cümlelerle seslendi. “Bir yandan bizimle görüşmeler yapacaksın öte yandan da kendi köpeklerini, çakallarını ve tilkilerini üzerimize salacaksın. Kendine gel. Biz kendi savunmamızı özgür irademizle, halkımızla yapacağız ve zafere ulaşacağız.”

Asuri-Süryanilerin Mezopotamya’nın çiçekleri olduğunu, kendilerinin tarihle yüzleştiklerini, geçmişte bu halkların katledildiklerini ve ülkelerinden sürüldüklerini belirttikten sonra “Ama biz bugün onlara sahip çıkıyoruz. Kendi iradeleriyle yaşamalarının zeminini yaratıyoruz. Ancak Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve El Nusra’nın geçmişte Asuri-Süryanilere yapılanların aynısını yapmak isteniyor” diyen Müslim, kendilerin buna izin vermeyeceklerini ve buna karşı savaştıklarını söyledi.

Mezopotomya Halklarının tek başına mücadele ettiğini, hiç bir ülkenin silah veya ekonomik yardımda bulunmadığını, yüzyıllardır harab edilen Mezopotamya’yı kendilerinin orada yaşayan halklarla birlikte yeniden inşa edeceklerini vurgulayan Müslüm, “Bu uğurda hergün onlarca yoldaşımız şehit düşüyor. Bize yönelik baskı ve katliamlar emperyalizmin güdümündeki gerici sistemlerden kaynaklanıyor. Libya, Tunus ve bir çok ülkeden getirilen militanları üzerimize saldırtıyorlar. Bizler Apo’nun ruhu ve perspektifiyle tüm bunların üstesinden geleceğiz” dedi.

HALKIMIZI AÇ BIRAKARAK TESLİM ALMAK İSTEYENLERDEN TARİH HESAP SORACAK

Rojava’ya yönelik uygulanan ambargodan dolayı halkın bir kesiminin göç etmesine dikkat çeken Müslüm “KDP’ye bize ambargo uygulamamalarını söyledik. Biz yaprak ve otlarla yaşamımızı sürdürebiliriz. Kimse bizi açlıkla terbiye etmeye ve teslim almaya kalkmasın. Bunu yapanlara çok iyi ders vereceğiz. Herkes şunu iyi bilsin. Halkmız hiç bir zaman açlığa teslim olmayacak. Bize sınırları kapatanlar ve aç bırakarak teslim almak isteyenlerden tarih hesap soracak” şeklinde konuştu.

“Şehitlerimiz bize kesinlikle teslim olmayacaksınız diyor. Ya onurlu bir yaşam ya da onurlu bir ölüm. Üçüncü seçenek yok. Şehitlerimize söz veriyoruz. Onların istemlerini yerine getirmezsek yaşam bize haram olsun” diyerek konuşmasını sonlandıran Müslüm ayakta dakikalarca alkışlandı.

KAKABAVEH: ROJAVA HALKI ZAFER KAZANACAK

Binlerce Kürdistanlının katıldığı festivalde konuşan Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh de, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı barış sürecinde PKK’nın üzerine düşeni yerine getirdiği halde AKP Hükümeti ve Erdoğan’ın yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyledi. Barışın karşılıklı müzakarelerle ve somut adınlar atılarak sağlanabileceğini belirten Kakabaveh,  Kürt Halkının barışta ısrarlı olduğu halde AKP İktidarının Anayasa değişikliği, ana dil eğitimi gibi konularda süreci provoke eden bir tutum izlediğini söyledi.

Kakabaveh, gelinen aşamada Kürt Halkının hem Rojava hem de Kuzey Kürdistan’da pratik olarak kazanımlar elde ettiğini belirttikten sonra Kürt Halkının kazanımlarını daha da arttıracağına ve zaferin direnen Kürt Halkının olacağına inandığını dile getirdi.

Barış ve Demokrasi Partisi Van Milletvekili Özdal Üçer, Rojava’da devrimin sürdüğünü ve kendilerinin direnen Rojava Halkına sevgi ve selamlarını gönderdiklerini , Kürt Halkına saldıran El Nusra ve diğer çeteleri lanetlediğini  söyledikten sonra Rojava Halkının zaferi kazanacağına olan inancını dile getirdi.

Dünya’nın neresinde olursa olsun tüm Kürtlerin Rojava devrimini, PYD ve YPG’yi desteklemesi  gerektiğini belirten Üçer, ”Tüm bunların yaratıcısı PKK’dir. PKK’nin bu hale gelmesinde Önder Apo’nun büyük bir emeği var.Buradan kendisini selamlıyorum” dedi.

İran, Suriye ve Türkiye’nin sistemlerinde ve politikalarında Kürtlerin, insan haklarının, halkların hakları olmadığını belirtikten sonra Kürtlerin hakları ve özgürlüğü için direnen gerilla, Kürt Halkı ve Kürt Özgürlük Mücadelesini selamladığını söyledi.

AKP YALANLAR ÜZERİNDEN POLİTİKA YAPIYOR

Kürdistan’daki gerillanın tüm dünyaya demokrasi, özgürlük ve adaletin savaşcısı olduğunu kanıtladığını ve halkların demokratik alternatif çözümünü gösterdiğini belirttikten sonra AKP iktidarını şu cümlelerle eleştirdi.

”Erdoğan için yalan söylemek ve iki yüzlü olmak hiç zor değil. Yalanlar üzerinden politika yapıyor. AKP kendisiyle çelişen, söylediklerini yalanlayan bir partidir. Sayın Öcalan barış sürecini korumak istiyor ancak AKP hiç bir biçimde demokratikleşmeye yanaşmıyor. Sayın Öcalan ve KCK ne derse kurumlarımız ve halkımız onu uyguluyor. Barış sürecinde hep samimi davrandık ana devlet bugüne kadar bir samimiyet sergilemedi. Gerillanın geri çekilmesi hem gerilla hem de halkımız için çok zordu. Ama devletin, AKP’nin teşhir olması ve Dünya kamuoyunun AKP’nin yüzünü görmesi, demokratikleşme gibi bir sorunu olmadığını kanıtlamak için bu gerekliydi.”

Kürt Halkının Öcalan’ın özgürlüğünü talep ederken Kürt Halk Önderine tecrit uygulandığını, tutukluların serbest bırakılmasını isterken hastaların bile cezaevlerinde tutulduğunu, politikacılar, gazeteciler ve sanatçılara baskıların devam ettiğini belirten Üçer, tüm bunlara karşı Kürt Halkının daha örgütlü hareket edip mücadeleyi yükseltmeleri gerektiğini söyledi.

ZALİMLARDEN, FAŞİSTLERDEN, ŞOVENİSTLERDEN BİR BEKLETİMİZ YOK

”Esad’tan da Erdoğan’dan bir beklentimiz yok. Kesinlikle zalimlerden, faşistlerden, şovenistlerden ve egemenlerden bir beklentimiz yok. Kaos, savaş ve ulusların ezilmesinin nedeni  bu sistem ve zihniyetlerdir. Biz kendimize güveniyoruz. Biz mazlum bir ulusuz ve özgür olmak için 40 yıldır mücadele ediyoruz ve zafere ulaşacağız” şeklinde konuşan Üçer dönemin Kürt Halkına daha fazla mücadele etmeyi dayattığını vurguladı.

Kongre Gel Başkanı Remzi Kartal, Yüz yıldan bu yana ilk kez Kürt Halkının önemli bir fırsat yakaladığını, dört devletin Kürtlere karşı yaptıkları işbirliğinin bozulduğunu, ilk defa Kürt Özgürlük Hareketi’nin Kürdistan’ın dört parçasında askeri, siyasi, ekonomik ve örgütsel olarak güçlendiğini belirttikten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Emperyalizm, Türk devleti ve değişik ülkelerin Kürdistan üzerinde askeri ve siyasi ittifak politikaları devam ediyordu. Ama bu ittifaklar dağıldı ve yerle bir oldu. Sayın Öcalan geliştirdiği perspektif tüm dünyaya, kamuoyuna demokratik bir alternatif sundu. 2012’de gerilla ve halkımızın direnişi önemli bir süreçti. Zafere doğru ilerliyordu. Şimdi Kürt halkı demokratik alternatifi uygulamak istiyor. Adım atıp atmamak AKP’nin sorunudur. Biz kendi irademize, askeri gücümüze dayanarak haklarımızı elde edeceğiz.”

TÜM KÜRTLER ROJAVA DEVRİMİNE MADDİ, MANEVİ VE SİYASAL DESTEK VERMELİ

Kürt halkı için öncelikli sorunun Rojava olduğunu, Rojava’nın 21. Yüzyılın devrimi, dünyaya yeni bir sistemin sunumu olduğunu olduğunu belirten Kartal, tüm Kürtlerin Rojava devrimine maddi, manevi, siyasal ve her açıdan destek vermesi gerektiğini dile getirdi.

”Rojava’nın başarısı Kürdistan’ın başarısıdır. Her Kürdün Rojava devrimine gerektiği gibi destek olabiliyormuyum sorusunu kendisine sorması gerekir. Rojava’daki devrim sıradan bir şey değildir. Hergün vahşice saldırılarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu devrimi ve heyecanı çoşku ile kendi içimizde yaşamalıyız. Kendimizi Rojava devriminin bir parçası olarak görmeliyiz” diyen Kartal, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasının daha da hızlandırılması ve güçlendirilmesinin zorunluluğuna da değindi.

Bu haber toplam 1929 defa okunmuştur
Etiketler: ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Esad rejimi yine katliam yaptı: 10 ölü15 Ocak 2017 Pazar 14:16
 • Musul'da son durum!15 Ocak 2017 Pazar 13:58
 • Mahkumlar isyan başlattı 10 ölü!15 Ocak 2017 Pazar 11:09
 • Hükümette gündem Şengal!13 Ocak 2017 Cuma 12:04
 • Şengal'in güvenliği için yeni ordu11 Ocak 2017 Çarşamba 16:21
 • ABD; PYD'nin masada olması gerekir!11 Ocak 2017 Çarşamba 10:41
 • Rakka Operasyonu Son Durum!10 Ocak 2017 Salı 12:24
 • KCK, Şengal'de çekilme yok' dedi!09 Ocak 2017 Pazartesi 12:30
 • İran eski Cumhurbaşkan Rafsancani hayatını kaybetti08 Ocak 2017 Pazar 20:10
 • Başbakan Binali Yıldırım Erbil'de!08 Ocak 2017 Pazar 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim