• BIST 83.067
 • Altın 146,538
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -4 °C

YPJ Komutanı Biharin: Sıra Girê Spî’de

YPJ Komutanı Biharin: Sıra Girê Spî’de
YPJ Kobanê Doğu Cephesi Komutanı Biharin Kendal, Girê Spî (Til Ebyad)‘ye Kobanê’den on kilometre daha yaklaştıklarını söyledi.

YPJ Kobanê Doğu Cephesi Komutanı Biharin Kendal, Girê Spî (Til Ebyad)‘ye Kobanê’den on kilometre daha yaklaştıklarını söyledi. Kendal, DAİŞ’in Reqqa’dan Girê Spî‘ye gelen temel takviye yolunu da kestiklerini paylaştı, “Bu saatten  sonra DAİŞ çetelerine ancak Türk devleti tarafından destek gelebilir” uyarısında bulundu. 

YPJ Kobanê Doğu Cephesi Komutanı Biharin Kendal, Kobanê savaşı ve Girê Spî’ye yönelik başlatılan özgürleştirme operasyonunda gelinen son aşamayı ANF’ye değerlendirdi. 

Kobanê’de özellikle doğu cephesinde son durum nedir?

Uzun süredir başlayan hamlemiz şu ana kadar Kobanê’nin kurtuluşunu esas alan bir çerçevede gelişti. Şu anda doğu cephesinde Kobanê sınırlarına ulaştık. Kobanê’yi özgürleştirdik. Batı ve güney cephelerinde ise Kobanê sınırlarına önceden ulaştık ve hatta 15 Eylül’de başlayan büyük saldırı dalgasından önceki sınırların da ötesine kadar ilerledik. 

Doğu cephesinde büyük saldırı öncesinde bulunduğumuz  sınırlara vardık. Sadece Cirne, Xane, Heri, Kendale ve Serzori köyleri mayınlandığı için kontrollü bir şekilde girmek istiyoruz. Bu köylerde çeteler barınamıyor ancak mayınlama yaptıkları için bizde henüz girmedik. Bu köylere kontrolsüz girmek yersiz kayıplara neden olabilir. Operasyonun, Kobanê kısmı tamamlandı ve hemen ardından Til Ebyad’ın özgürleştirilmesi aşamasına geçildi. 

KANTONLARIMIZI BİRLEŞTİRECEĞİZ

Girê Spî’nin özgürleştirilmesinin önemini nedir?

Bizim Til Ebyad, hattına yönelik özel hazırlığımız var. Kobanê sınırları ötesine, Til Ebyad’a uzanan hat üzerinde  bulunan bölgelere girmek, buraları DAİŞ çetelerinden temizlemek ve nihayetinde Til Ebyad’ı özgürleştirerek Kobanê ve Cizire kantonlarını birleştirmek için operasyon ve hazırlık yapıyoruz. Biz bunu yaparken yalnızca askeri açıdan düşünmüyoruz. 

Toplumsal olarak da DAİŞ çeteleri tarafından köleleştirilen halkları özgürleştirmek gibi bir hedefimiz var. DAİŞ çeteleri Suriye’nin hangi bölgesinde halkları egemenliği altına almış ve zulüm ediyorsa biz o bölgeleri çetelerden temizleyerek halkları kendi kendilerini özgürce yönetecekleri alanlara kavuşturmak istiyoruz. 

Operasyon ve hazırlıklarımızın bir yönü bu iken diğer bir yönü de; biliyorsunuz Til Ebyad, Rojava kantonlarını birbirinden ayıran bir hat oluşturuyor. Kobanê ve Cizîr kantonları arasında bağlantıyı koparan ve DAİŞ çetelerinin saldırı üssü olan Til Ebyad’ın özgürleşmesi, kantonların birleşmesi ve DAİŞ çetelerinin Kobanê ve ya Cizîr kantonlarına yönelik saldırılarını bu bölgeden gerçekleştirmesini engelleyecektir.

Yine Til Ebyad’ın çetelerin denetiminde olması özellikle Kobanê Kantonu‘na yönelik ciddi bir ambargo ve kuşatmayı da beraberinde getiriyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında Til Ebyad’ın özgürleştirilmesi hem oralarda yaşayan Arap halkı hem de Kobanê ve Cizire kantonlarında yaşayan halklar açısından hayati önemdedir. 

Bizim için buralarda hangi halkların yaşadığı önemli değildir. Hangi halklar yaşarsa yaşasın,amacımız bu alanı özgürleştirmek,halkları DAİŞ zulmünden kurtarmak ve Kürdistan’ı biribirinden ayıran bu hattı ortadan kaldırarak kantonlarımızı birleştirmektir.

Hamlede son durum nedir?

Hamlemiz devam ediyor. Kobanê’nin doğusundan, Cizîr Kantonu ile koordineli bir şekilde operasyonlarımızı sürdürüyoruz. Bugün itibariyle  Kobanê’de güçlerimiz yaklaşık 10 kilometre Til Ebyad’a doğru ilerledi. Bu gücümüz Til Ebyad’a 10-12 kilometre mesafeye kadar yaklaştı. Doğu cephesinin diğer hatlarından da Til Ebyad’a yönelik hamlemiz devam edecek.

Til Ebyad, hamlemiz tek bir hat üzerinden gelişmiyor, bir çok hattan Til Ebyad’a doğru  ilerliyoruz.  Cizîr’den başlayan hamlemiz kapsamında Kizwan Dağı ardından Til Ebyad’a bağlı Siluk kasabası (Siluk için kasaba diyoruz ama en az bir ilçe kadar büyük bir bölge) özgürleştirildi.

Son aldığım bilgilere göre Siluk’un da geçildiği Raqqa’dan Til Ebyad’a gelen yolun da güçlerimizin denetimine alındığı yönünde. Bu yol DAİŞ çetelerinin Raqqa ile sevkiyat ve takviye yolu olarak kullanılıyordu. Şu itibari ile bu yolun da kesilmiş olduğunu belirtebiliriz.

BU SAATTEN SONRA DAİŞ’E YAPILACAK HER TÜRLÜ DESTEĞİ TÜRK DEVLETİ SAĞLAMIŞ OLACAKTIR

DAİŞ çeteleri için Raqqa yolu dışında başka bir takviye yolu var mı?

Bu saatten sonra DAİŞ çetelerine bu hat üzerinden herhangi bir takviye gelme imkanı yoktur. Bir kaç köy dışında -oralarda yoğun takviye yapabilecekleri alanlar değildir- DAİŞ çetelerinin artık takviye yapabilecekleri tek nokta Türkiye sınır kapısıdır. Bu saatten sonra DAİŞ çetelerine ulaşan her türlü destek, lojistik ve takviye Türkiye sınır kapısından sağlanmış olur.

Bunun dışında bir yoldan takviye yapmaları imkanı yok. Hem basın yoluyla hem de bizim bizzat tanık olduğumuz üzere Türk devleti DAİŞ çetelerine başından bu yana her türlü desteği veriyor.  Bu saatten sonra da Til Ebyad’a DAİŞ çeteleri için verilecek her türlü desteğin Türkiye tarafından sağlanacağı bilinmelidir.

Eğer Türk devleti Akçakale Sınır Kapısı‘ndan DAİŞ çetelerine  bir kez daha yardım etmeye kalkışırsa bunun hesabını mutlaka verecektir. Bugün olmazsa yarın bunun hesabını verecektir. Çeteler Kobanê’ye saldırı yaptığında yine Türk devleti her türlü desteği vermişti. Bu unutulmadı, benzer bir desteği şimdi yaparlarsa bunu asla kabul etmeyeceğiz.

YPG/YPJ savaşçılarının moral durumu hakkında neler belirtebilirsiniz? 

Uzun zamandır bu savaşı yaşıyorum. Şu anda  savaşçı yapısında oluşan coşku ve morale daha önce hiç rastlamadım. Kobanê’nin özgürleştirilmesi ile ortaya çıkan heyecan ve coşku, Til Ebyad operasyonunun başlaması ardından adeta sonsuz bir coşku ve heyecana dönüştü. Her bir arkadaşımız en ön saflarda savaşa katılmak ve bir an önce Til Ebyad’ı özgürleştirmek için adeta yarışıyor.

Sanırım savaşçı yapımızın motivasyonunu kelimelerle ifade edemeyeceğim. Birlikte mücadele ettiğimiz, savaştığımız onlarca arkadaşımızın hayali Til Ebyad operasyonunda yer almaktı. Bu arkadaşların çoğu şehit düştü, bazıları yaralandı bu operasyonda yer alamadı. Diyebilirim ki; bu operasyona katılamayan, şehit düşen, yaralanan arkadaşlarımızın bu operasyona katılmak konusunda duyduğu tarifsiz heyecan ve coşkuyu şuan da operasyonda yer alan arkadaşların tamamı yaşıyor.

Büyük bir istek ve coşku ile arkadaşlarımızın bu isteğini yerine getirmek bizleri sevindiriyor. Ancak bir yandan da onların olmaması bizleri derinden üzüyor.  

Tüm planlama, kararlılık ve savaşa yaklaşımımız geride bıraktığımız yoldaşlarımıza, şehitlerimize layık olmak esasına dayanıyor. Moralimizi, coşkumuzu, mücadelemizi şehitlerimize yaraşır düzeyde sürdürmeye çalışıyoruz. 

Türkiye’de özellikle  AKP medyası tarafından Türkmen ve Arapların YPG/YPJ tarafından yerlerinden edildiği yönünde haberler servis ediliyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Til Ebyad’da özellikle de DAİŞ çetelerinin işgali ardından hemen hemen hiç Kürt kalmadı. Şu anda Arap ve Türkmen halkı buralarda yaşıyor. Bizim felsefemizde hangi halk olursa olsun, halkları reddetmek, dışlamak yoktur. Biz herkesin kendisini temsil ettiği özgür alanlar yaratmayı amaçlıyoruz. Şimdi Til Ebyad oprasyonu ile neyi  amaçladığımızı da zaten belirtmiştik. Halkların bir arada demokratik bir ortamda yaşamasını istiyoruz. 

BURKAN EL FIRAT SAVAŞÇILARI ARAP HALKININ ÇOCUKLARI

Zaten Til Ebyad’ın özgürlüğü için ortak operasyonlar yaptığınız Burkan El Fırat, genelde Arap savaşçılardan oluşan bir yapı değil mi?

Evet. Burkan El Fırat, ağırlıklı olarak Araplardan oluşuyor. Burkan El Fırat’ta yer alan savaşçılar Arap halkının evlatları. Bizim operasyonlarımızın amacı Arap halkını, Türkmen halkını buralardan çıkartmak değildir. Tersine onlara birlikte eşit özgür bir yaşam yaratmaktır. Kantonlarımızın anayasası buralarda yaşayan halklar içinde geçerli olacaktır.

Onlar da kültürleri ve kimlikleri ile özgürce yaşayarak, kantonlarımızda eşir temsiliyete sahip olacaklardır. Kimsenin bundan şüphesi olmasın. Şu anda Cizîr Kantonumuzda değişik halklar ve inançlar bir arada kardeşçe ve eşit şekilde yaşıyor. 

Cizîr Kantonu‘nda uygulanan model, Til Ebyad ve YPG/YPJ’nin bulunduğu her alanda geçerli olacaktır. Bu halklar DAİŞ zulmü altından köleleştirilmiş ve bizim operasyonlarımızı destekliyor. Şu anda sınıra  yığılan Arap,Türkmen halkları DAİŞ zulmünden kaçıyor. 

Son olarak HDP Kuzey’de seçimlerde büyük bir zaferle çıktı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

HDP’nin zaferini kutluyoruz. Bu zafere cevabımız muhakkak Til Ebyad’ı özgürleştirmek olacaktır. HDP’nin zaferi halkların özgürlüğü ve kardeşliği için ne kadar önemli ise Til Ebyad’ın özgürlüğü de halklar açısından aynı öneme ve etkiye sahiptir.  

HDP Amed mitingine yapılan alçakça saldırı da şehit düşenleri saygı ile anıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Şehitlerimize bağlı kalacağımızı ve mücadeleyi büyüteceğimizi paylaşıyoruz. HDP’nin barajı aşması  şehitlerimize en anlamlı cevap oldu. Bizde Til Ebyad’ı özgür kılarak, şehitlerimize layık olmaya çalışacağız. Bu temel de Amed başta olmak üzere tüm Kürdistan ve Türkiye halklarına selamlarımızı iletiyoruz, kazandıkları zaferi kutluyoruz. 

 

Bu haber toplam 4165 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Musul'da yoğun çatışmalar yaşanıyor!17 Ocak 2017 Salı 12:16
 • İran'ın başkenti Tahran'da uçaksavar sesleri16 Ocak 2017 Pazartesi 16:57
 • Başkan Mesud Barzani Davos'a gidiyor16 Ocak 2017 Pazartesi 12:50
 • İran'da 2 günde 20 mahkum idam edildi15 Ocak 2017 Pazar 21:48
 • Esad rejimi yine katliam yaptı: 10 ölü15 Ocak 2017 Pazar 14:16
 • Musul'da son durum!15 Ocak 2017 Pazar 13:58
 • Mahkumlar isyan başlattı 10 ölü!15 Ocak 2017 Pazar 11:09
 • Hükümette gündem Şengal!13 Ocak 2017 Cuma 12:04
 • Şengal'in güvenliği için yeni ordu11 Ocak 2017 Çarşamba 16:21
 • ABD; PYD'nin masada olması gerekir!11 Ocak 2017 Çarşamba 10:41
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim