• BIST 9645.02
 • Altın 2429.254
 • Dolar 32.552
 • Euro 34.8813
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 23 °C

Hutbe' nin konusu "İş Ahlakı ve Onur"

Hutbe' nin konusu "İş Ahlakı ve Onur"
Hakkari il Müftülüğü tarafından tüm camilerde okutulan hutbede "İş Ahlakı ve Onur kırmak" konuları üzerinde duruldu.

Hakkari'de son günlerde halkın gündeminde olan Onur ve Kalp kırma konusu Hakkari halkı tarafından tepki ile karşılanmıştı.

Onur kırmanın zulüm ve eğitimsizlik olduğunu ifade eden Hakkari halkı, Kalp kırmanın ise Allah katında büyük günah olduğunu Hakkarihabertv.com aracılığı ile dile getirmişlerdi.

Hakkari İl Müftülüğü tarafından Hutbe'de dile getirilen  "İş Ahlakı ve Onur kırmak" konusu halk tarafında takdirle karşılandı.

Hutbe'de,"İnsanoğlu, kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin nafakasını temin edebilmek için rızkını arar. Bu gayeyle her insan, Yüce rabbimizin koyduğu sünnetullaha uygun olarak farklı işler yapar. kimi işçi,kimi işveren, kimi memur, kimi de amir olarak çalışır.

Dünya hayatındaki bu zorunlu görev paylaşımında nice hikmetler vardır. Nitekim Yüce ALLAH, ''Rabbinin rahmetini onlar mı bölüştürüyorlar? Dünya hayatında onların geçimliklerini aralarında biz paylaştırdık. Birbirlerine iş gördürmeleri için kimine ötekine derecelerle üstün kıldık. Rabbinin rahmeti onların biriktirdiklerinden şeylerden daha hayırlıdır.'' buyurmaktadır.

Maddi durumu, makam ve vazifesi ne olursa olsun, insanlar bir tarağın dişleri gibi eşittir. kul olarak hiç kimsenin diğerinden bir ayrıcalığı veya üstünlüğü yoktur. İş hayatında ast-üst ilişkisinde cenab-ı hakkın katında insana özel bir konum kazandırmaz.

ALLAH'IN huzurunda insanı değerli kılan ancak imanı, ibadeti ahlakı ve takvasıdır. Peygamberimiz S.A.S) bir hadis-i şeriflerinde bizleri şöyle uyarmaktadır. ''ALLAH sizin suretlerinize ve mallarınıza

Bir kimseye iş temin etmek, rızkını helal yoldan kazanmasına ve ailesini geçindirmesine yardımcı olmak büyük iyiliktir.

Ancak bu aynı zamanda karşılıklı hak ve sorumluluklarında beraberinde getirir. Bu sorumluluklara riayet edilip karşılıklı haklar gözetildiğinde hem ALLAH'IN rızası kazanılacak hem de toplum barış ve refah içinde yaşayacaktır.

ALLAH'IN resulünün uyarılarını dikkate alan bir işveren, işçisinin haklarını gözetir. ona huzurlu bir iş ortamı sağlar.

ibadet ve dinlenme gibi ihtiyaçları için gerekleri imkanları sunar. Hak ettiği ücreti vaktinde öder.

Takatinin üzerinde işlek yükleyerek onu yıpratmaz Sağlığını ve hayatını tehlikeye atmaz. İş güvenliğine yönelik bütün tedbirleri alır. işçisini emanet olarak görür ve onun hakkında Allah'a karşı sorumlu  olduğunu bilerek hareket eder. İşçisiyle kardeşçe, insaflı, sıcak ve samimi bir ilişki kurar. Sosyal haklardan mahrum, mağdur ve kayıtsız işçi çalıştırmaz.

İş hayatının işçiye de yüklediği sorumluluklar vardır. Mümin, Peygamberimizin tavsiyesine uygun olarak işini sağlam yapar. Çalıştığı mekanı, eşya ve malzemeleri kendi malı gibi korur. İşyerinin imkanlarını şahsi ihtiyaçları için kullanmaz.

Verimli ve kaliteli bir iş çıkarmadığında bunun haksız kazanç elde etmesine sebep olacağını bilir. Kamu görevi yürüten kimse de bu hizmeti milletimizin bir emaneti olarak görmelidir. Her hayırlı işin sevabı olduğu gibi, her ihtimal ve hatanın da kul ve kamu hakkı doğuracağını asla unutmamalıdır.

Hutbemi bir kutsi hadis ile bitiriyorum. ''Yüce ALLAH şöyle buyurur; Kıyamet gününde karşısına bir hasım olarak dikileceğim üç çeşit insan vardır; bunları birincisi, benim ismimi kullanarak söz verip sözünde durmayan kimse, diğeri hür bir insanı köle diye satıp parasını yiyen kimse, üçüncüsü ise bir insanı istihdam edip ondan verim aldığı halde ücretini vermeyen kimsedir. Hakkarihabertv.com

Bu haber toplam 1947 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 864 4868
  YUSUF TAŞ- 0.(544) 346 1740 | Haber Scripti: CM Bilişim