• BIST 7980.22
  • Altın 1880.578
  • Dolar 28.9349
  • Euro 31.2316
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 11 °C

DAĞLICA DAVASI KARARI AÇIKLANDI

DAĞLICA DAVASI KARARI AÇIKLANDI
Dağlıca baskınında PKK tarafından kaçırılan 8 askerden er Ramazan Yüce ye 2 yıl 6 ay hapis cezası verilen, diğer 7 askerin aldığı cezaların ertelendiği davanın gerekçeli kararı açıklandı.

 DAĞLICA DAVASININ GEREKÇELİ KARARI AÇIKLANDI
- GEREKÇELİ KARARDA KURTULUŞ SAVAŞI NA ATIFTA BULUNULDU
- MAHKEME, ER RAMAZAN YÜCE NİN ÖRGÜTÜ İLE ORGANİK BİR BAĞ İÇERİSİNDE OLMADIĞINA KANAAT GETİRDİ
- ER RAMAZAN YÜCE NİN AVUKATI DİNÇER ASLAN:
- "MAHKEMENİN GEREKÇELİ KARARINDA SANIKLARIN ÖRGÜT TESLİM OLMALARI YERİNE ÖLMELERİNİ İSTEDİĞİ ANLAŞILIYOR
"


 Dağlıca baskınında PKK tarafından kaçırılan 8 askerden er Ramazan Yüce ye 2 yıl 6 ay hapis cezası verilen, diğer 7 askerin aldığı cezaların ertelendiği davanın gerekçeli kararı açıklandı. Van Askeri Mahkemesi nce açıklanan gerekçeli karardan, "Şartlar ne kadar olumsuz olursa olsun, açıklanan mevzuat hükümleri uyarınca, sanıkların şahsi tehlike korkusunu yenerek mücadelelerine devam etmeleri, silahlarını bırakarak teslim olmamaları gerektiği açıktır" denildi.

 Van Askeri Mahkemesi nin, 18 Aralık 2009 tarihinde erlerden Ramazan Yüce ye, alenen askerleri itaatsizliğe teşvik suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası vermişti. Aynı mahkeme Uzman Çavuş Halis Çağan a göreve itaatsizlik suçundan 1 yıl 8 ay ve erler Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Mehmet Şenkul, Fatih Atakul ve Özhan Şabanoğlu nun da görevi ihmal suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti.
Van Askeri Mahkemesi yaklaşık bir ay önce verdiği cezanın gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme, göğüs göğüse yaşanan çatışma esnasında şehit ve yaralananların olduğu bu sırada er Ramazan Yüce nin, Teslim Olun diye bağıran teröristlerin yanına doğru Kürtçe konuşarak yaklaştığını, orada bir süre teröristlerle görüştükten sonra üs bölgesindeki mevziilerde teröristlerde çatışmakta olan askeri personellere hitaben, Arkadaşlar teslim olun, bunlar bize bir şey yapmazlar. Teslim olanlara bir şey yapılmayacaktır, bana herhangi bir şey yapmadılar dediği ve teslim olan askerlerin de buna uyarak teslim olduğunu vurguladı. Dosya kapsamındaki delillere de geniş ver verildiği gerekçeli kararda, Keri ve Meri Tepeleri bölgesinde bulunan asker sayısından nöbet şekline kadar en ince ayrıntılarına kadar tek tek belirtildi. Askeri Ceza Kanunu nun 46/1 inci maddesi Vazife ve hizmette şahsi tehlike korkusu cezayı hafifletmez hükmüne de ver verildiği kararda, "Olayın yaşanmasında diğer faktörlerinde etkisi bulunmakla birlikte, sanıkların üs bölgesindeki savunma görevlerini gereği gibi yerine getirilmemiş olmalarının şehit ve yaralı sayısında açıkça etkili olmuştur. Bu nedenle bu sanıkların sabit bulunan eylemleriyle görevi ihmal suçunu işledikleri vicdani kanaatine ulaşılmıştır" denildi.

 Kurtuluş Savaşı na da atıfta bulunan Van Askeri Mahkemesi, "Şartlar her ne kadar olumsuz olursa olsun, açıklanan mevzuat hükümleri uyarınca sanıkların şahsi tehlike korkusunu yenerek mücadelelerine devam etmeleri, silahlarını bırakarak teslim olmamaları gerektiği açıktır. Yakın tarihimizde daha da olumsuz şartlara rağmen atalarımızın hayatlarını feda ederek bu vatanı bizlere emanet etmiş olduklarını gözden uzak tutmamak gerekmektedir. Aksi takdirde, yani bu tür insani duyguların bahane ederek olaya yaklaşılması durumunda, askerlik mesleği ve dolayısıyla vatan savunmasının yapılamayacağı bir gerçektir. Nitekim olay esnasında da yaşanan olumsuz şartlara rağmen üs bölgesinde görevli olan personel, 12 şehit, 17 yaralı olmasına rağmen canları pahasına çatışmaya devam etmiş, silahlarını bırakarak teslim olmamışlardır" ifadelerine yer verildi.

 Mahkeme, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan er Ramazan Yüce nin, teröristlerce örgüt kampına götürüldükten sonra serbest bırakıldığında diğer askeri personel ile birlikte tekrar ülke sınırları içerisine gelmiş olmasının örgüt ile organik bir bağ içerisinde olmadığını desteklediğini kaydedildi. Kararda, "Sanık saldırı esnasında kendisi teslim olduktan sonra silah arkadaşlarının da teslim olması yönünde bağırarak telkinlerde bulunması eylemiyle ilgili olarak, Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak suçundan dolayı hakkında kamu davası açılmış ise de bu suçun yasal unsurlarının oluşmadığı anlaşılmıştır.

Çatışmalar esnasında şehit veya yaralanan askeri personel olmasına rağmen, hiç kimsenin teslim olmadığı ve bütün olumsuz şartlara rağmen tüm personel canları pahasına mücadele etmeye çalışmıştı. Ancak sanık er Yüce teslim olduktan sonra özellikle arkadaşlarının da teslim olmaları yönünde çağrı yapması üzerine o ana kadar etmiş oldukları yemine bağlı kalarak canları pahasına görevlerini yerine getirmekte olan arkadaşlarını olumsuz olarak etkilemiş. Bu durumun etkisiyle önce Özhan Şabanoğlu ve Fuat Başoda ile Uzman Çavuş Halis Çağan, daha sonra diğer sanıklar çavuş Mehmet Şenkul, er İlhami Demir, er Fatih atakul ve er İrfan Beyaz ın silahlarını bırakarak teslim oldukları anlaşılmıştır. Sanık er Yüce nin sabit bulunan bu eyleminin Askeri Ceza Kanunu nun 58 inci maddesindeki atıf yoluyla askeri bir suç haline getirilmiş olan Türk Ceza Kanunu nun 319 uncu maddesindeki askerleri itaatsizliğe teşvik suçunu işlediği değerlendirilmiştir" denildi.

 Mahkemenin verdiği kararı yerinde bulmadığını ifade eden er Ramazan Yüce nin avukatı Dinçel Aslan ise gerekçeli kararın kendilerine yeni tebliğ edildiğini ve temyizi için bir hafta içerisinde Askeri Yargıtay Başsavcılığı na başvuracaklarını belirtti. Aslan, mahkemenin gerekçeli kararında askerlerin terör örgütüne teslim olmaları yerine ölmelerinin istendiğini iddia etti.

Hakkari nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki tabur komutanlığına 21 Ekim 2007 de PKK üyelerince düzenlenen ve 12 askerin şehit olduğu, 17 askerin de yaralandığı saldırıdan sonra kendileri ile irtibat kesilen ve 5 Kasım 2007 de Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılan Uzman Çavuş Halis Çağan, erler Ramazan Yüce, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu, Fatih Atakul, Fuat Başoda ve Çavuş Mehmet Şenkul, 10 Kasım 2007 de Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Van Askeri Mahkemesi ncetutuklanmışlardı.

2 Şubat 2008 de Van Askeri Mahkemesi ndeki ilk duruşmada tahliye edilen 8 askerin, 18 Aralık 2009 tarihinde Van Askeri Mahkemesi nde görülen davasında, erlerden Ramazan Yüce ye alenen askerleri itaatsizliğe teşvik suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası vermişti. Aynı mahkeme Uzman Çavuş Halis Çağan a göreve itaatsizlik suçundan 1 yıl 8 ay ve erler Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Mehmet Şenkul, Fatih Atakul ve Özhan Şabanoğlu nun da görevi ihmal suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti.Şahabettin Akkuş (İHA)

Bu haber toplam 5385 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
Savaş TAŞ - 0.(545) 864 4868
YUSUF TAŞ- 0.(544) 346 1740 | Haber Scripti: CM Bilişim