• BIST 10676.65
  • Altın 2420.719
  • Dolar 32.1917
  • Euro 34.9268
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 13 °C

ŞEMDİNLİ İLÇESİ KARARI AÇIKLANDI

ŞEMDİNLİ İLÇESİ KARARI AÇIKLANDI
KARARDA, MESLEKTEN İHRAÇ EDİLEN ESKİ CUMHURİYET SAVCISI FERHAT SARIKAYA NIN HAZIRLADIĞI İDDİANAME ELEŞTİRİLDİ.

ŞABETTİN AKKUŞ
VAN (İHA) -
Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi nce görevsizlik kararı ile Hakkari ağır Ceza Mahkemesi ne gönderilmesine karar verilen Şemdinli davasının açıklanan gerekçeli kararında, meslekten ihraç edilen eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya nın hazırladığı iddianame eleştirildi.


Gerekçeli kararda, Temelde devlet denilen demokratik aygıt ile seçilerek genel siyasi hükümetler arasında bir gerilim mevcuttur. Bu gerilim zaman zaman gizli ve açık çatışmaya dönüşebilmektedir" şeklindeki varsayımdan hareketle bu kez seçilmişler-atanmışlar gibi gereksiz ve yapılmaması gereken bir tartışma iddianameye taşınmış, çözümlemeden dolayı olarak seçilmişler tavır almak suretiyle siyasal kimlik takınılarak iddianame yazım tekniğinden uzaklaşmıştır" denildi.


22 Ocak 2010 günü Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi nce görülen ve kamuoyunda Şemdinli davası olarak bilinen davanın suç vasfı değiştirilerek Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi ne gönderilmesine oy birliği ile karar verilmişti.

 

 Aradan geçen 20 günün ardından Van Askeri Mahkemesi tarafından hazırlanan davanın gerekçeli kararı, sanık ve müdahil avukatlarına gönderildi. Uzun uzun olayın geçmişi, sanık ve müdahil avukatların yaptığı savunmalar ile Yargıtay 9. Ceza Mahkemesi nin kararına yer verilen gerekçeli kararda, meslekten ihraç edilen eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya nın hazırladığı iddianame de eleştirildi. İddianamenin yazım tekniğinden uzaklaştığı vurgulanan kararda, 9 Temmuz 2009 tarihli ve 27283 sayılı Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren 5918 Sayılı Türk Ceza Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun 6. maddesi ile 5271 sayılı CMK nın 3 üncü maddesinde yapılan, Barış zamanında, asker olmayan kişilerin Askeri Ceza Kanunu nda veya diğer kanunlarda yer alan askeri mahkemelerin yargı yetkisine tabi bir suçu tek başına veya asker kişilerle iştirak halinde işlemesi durumunda asker olmayan kişilerin soruşturmaları cumhuriyet savcıları, kovuşturmaları adli yargı mahkemeleri tarafından yapılır şeklindeki düzenleme karşısında, sivil sanık Veysel Ateş ile ilgili yargılama görevinin askeri mahkemelere ait olmadığı anlaşılmaktadır" denildi.


Yargıtay ın 8 Mayıs 2007 tarihli bozma ilamına da atıfta bulunan kararda, "Sanıkların üzerine atılı bu suçların maddi ve manevi unsurları itibarıyla oluştuğuna ilişkin herhangi bir delil bulunmadığı gibi, asker kişiler olan ve devletin birliğini, ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerde bulunan bölücü terör örgütü ile mücadele görevi alan sanıkların, bu örgütün işlediği suçlarla aynı suçu işledikleri şeklindeki suç vasfına ilişkin nitelendirmenin hayal gücünün de çok ötesinde tamamen varsayımlara dayalı hukuki değerden yoksundur" ifadelerine yer verildi.


Mahkeme heyetinin gerekçeli kararında, "Osmanlı dan Cumhuriyet e miras kalan ve Cumhuriyet in ilanında kabul edilerek devam ettirilen modernlik projesi Kürt milliyetçiliğinin ve siyasal İslam ın devletin temel yaklaşımlarına hakim olmasını temel tehdit unsurları olarak belirlenmiştir. Bugün kimi çevrelere göre siyasetin gizli ajandası bu iki temel tehdidi içermektedir. Ayrıca çevreden gelerek merkezi ele geçirme çabası içerisinde olan unsurlar modernlik projesinin sahibi olan sivil-askeri bürokratik etiği oldukça rahatsız etmektedir, o halde devletin içerisinden kimi ideolojik gruplaşmanın çıkar çevreleri ile iş birliği içerisinde temel risk faktörü olarak gördükleri siyasi iktidara karşı tavır geliştirmesi beklenmeyen bir durum olmalıdır. Analizi ise doğruluğu tartışmalı olsa da bir sosyologun değerlendirmesini anımsatmakta ve toplum bilimsel olarak karşı görüşleri olabileceğini gerçekliğini yok saymaktadır. Türkiye Cumhuriyeti ni kuran kadronun kurtuluştan kaynaklanan ulus ve ulus-devlet kurma projesinin gerektiğini ve iddianamede Siyasetin gizli ajandasında şekildeki niteleme ile adeta suçlama konusu yapılan duyarlıklıkların doğrululuğunun tartışılacağını yerin iddianame olamayacağı düşünülmediği gibi İslam ve etnik milliyetçiliğin tehlike oluşturmayacağı üstü örtülü şekilde vurgulanarak bu hassasiyetlerin yanlış olduğu izlenimi verilmekte ve dahası siyasal söylem yüklü değerlendirme yapılmaktadır" denildi.


Açıklanan gerekçeli karar ile ilgili bir değerlendirme yapan, patlamanın yaşandığı Ümit Kitabevi nin sahibi Seferi Yılmaz ın avukatı Dinçel Aslan, iddianameyi hazırlayan eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya nın haksız ve hukuka aykırı bir şekilde Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafında görevinden alındığını iddia etti. Dinçel, mahkemenin gerekçeli kararına bakıldığında birçok yerde zaman zaman birtakım konularda siyasi münazaraya girdiğini ve hazırladığı iddianameden dolayı meslekten ihraç edilen savcının açık bir şekilde eleştirildiğini kaydetti. Dinçel, "Cumhuriyet in kurulmasıyla birlikte temel problem olarak görülen Kürt sorunu ve türban sorunu konusunda hiçbir şey halledilmemiştir. Kürt sorunu ülkemizin en büyük sorunlardan birisidir. Gerekçeli kararda da anlaşılacağı üzere Kürt sorunu ve siyasi İslam bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Peki Kürt sorunu ve siyasi İslam bu ülkede tehdit iseler bunların dışındaki kişiler kimlerdir? Birinci aşamada bunu kabullenmek mümkün değildir. Van Askeri Mahkemesi, Yargıtay Genel Kurulu nun birtakım üyelerinin muhalefet şehrine dayanarak Kürtleri ve siyasi İslam ı tehdit olarak görmüştür" dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Hakkari nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde meydana gelen ve bir kişinin ölümü ile sonuçlanan patlamanın sanıkları olarak yakalanarak çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan Astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve PKK terör örgütü itirafçısı Veysel Ateş, meslekten ihraç edilen Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarakaya tarafından hazırlanan iddianame doğrultusunda Van 3 Ağır Ceza Mahkemesi nde yapılan yargılamada 39 yıl 5 ay 27 şer gün ağır cezaya çarptırılmışlardı. Sanık avukatlarının yaptığı temyiz başvurusu üzerine, karar Yargıtay 9. Dairesi tarafından eksik soruşturma ve görevsizlik kararı ile bozularak yerel mahkemeye geri gönderilmişti.

 

 Yerel mahkemenin karara uymasıyla 14 Eylül 2007 tarihinde Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi ne gönderilen davanın ilk duruşmasında sanıklar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Van Askeri Mahkemesi nde devam eden davanın bugünkü duruşmasında mahkeme heyeti, iddianamede sanıkların üzerine atılı bulunan suçun vasfının
değiştirerek görevsizlik kararıyla dosyanın Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi ne gönderilmesine oy birliği ile karar vermişti.

Bu haber toplam 1457 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
FEYZULLAH TAŞ- 0.(505) 440 39 66
SAVAŞ TAŞ - 0.(545) 864 4868
YUSUF TAŞ- 0.(544) 346 1740 | Haber Scripti: CM Bilişim