• BIST 10471.32
  • Altın 2458.977
  • Dolar 32.7488
  • Euro 35.0201
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 30 °C

TÜRKİYE BU GÖRÜNTÜLERİ KONUŞTU

TÜRKİYE BU GÖRÜNTÜLERİ KONUŞTU
Hakkari nin Durankaya beldesindeki Pınarbaşı İlköğretim Okulu nda yaşanan öğretmen sıkıntısı nedeniyle öğrencilerin arkadaşlarına ders verdikleri belirtildi.
- ÖĞRETMENSİZ KALAN ARKADAŞLARINA DERS VERİYORLAR
- DURANKAYA BELDESİNDEKİ İLKÖĞRETİM OKULUNDA 2 ÖĞRENCİ, 1. VE 2. SINIFLARA DERS VERİYOR, YAPTIKLARI ÖDEVLERİ KONTROL EDİYOR
- 107 ÖĞRENCİSİ BULUNAN OKULDA SADECE 2 VEKİL ÖĞRETMEN GÖREV YAPIYOR
- ÖĞRETMEN YETERSİZLİĞİ YÜZÜNDEN İLGİLİLERE KIZGIN OLAN VELİLER:
- "ÖĞRENCİSİNİ OKULA GÖNDERMEYEN VELİYE CEZA VERİLİRKEN OKULLARA ÖĞRETMEN GÖNDERMEYENLERDEN NEDEN HESAP SORULMUYOR?"
- HAKKARİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ:
- "ÖĞRETMENLER KENDİ İNİSİYATİFLERİNİ KULLANARAK ÖDEV VERDİKLERİ ÖĞRENCİLERİN BAŞLARINDA DURMALARI İÇİN KENDİ SINIFLARINDAN 2 ÖĞRENCİ GÖREVLENDİRMİŞ"

İl merkezinden 15 kilometre uzaklıkta 600 hane ve 6 bin nüfuslu Durankaya beldesinde bulunan Pınarbaşı İlköğretim Okulu nda yaşanan öğretmen yetersizliği nedeniyle vekil öğretmenlerden biri 5 ve 4 üncü, biri ise 2 nci sınıflara ders veriyor. 107 öğrencinin bulunduğu okulda öğretmensiz kalan 1. ve 3. sınıflara ise 3. ve 5 nci sınıfa giden 2 öğrencinin ders vermek zorunda kaldığı belirtildi.

Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Pınarbaşı İlköğretim Okulu na atanan 4 öğretmenden 2 sinin bir süre sonra beldeden ayrılarak bir daha geri dönmedikleri bildirildi. Bu nedenle öğretmen sıkıntısının yaşandığı ilköğretim okulunda öğrenim gören 11 yaşlarındaki 5 nci sınıf öğrencilerinden Şaban Kaya, öğretmensiz kalan 1 nci sınıflara, 3 ncü sınıf öğrencisi Mücahit Çoban ın ise kendi sınıfında bulunan öğrenci arkadaşlarına ders veriyor. Küçük yaşta öğretmenlik yapmaya çalışan 2 öğrenci,
arkadaşlarına bir şeyler öğretebilmek için büyük çaba harcıyor. Arkadaşlarının üşümemesi için sınıftaki sobayı yakan minik öğretmenler, arkadaşlarının tahtaya çıkartarak yazdıklarını tekrarlatıyor, ödevlerini kontrol ediyor. Arkadaşlarının kendilerine öğrettiği konuları hep birlikte tekrarlayan öğrenciler, akıllarına takılan soruları ise parmak kaldırarak soruyor.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Şaban Kaya isimli öğrenci, okullarında yaşanan öğretmen sıkıntısı nedeniyle dersleri boş geçen arkadaşlarına öğretmenlik yaptığını söyledi. Elinden geldiği kadarıyla arkadaşlarına bir şeyler öğretmeye çalıştığını belirten Kaya, "Ben 5. sınıf öğrencisiyim. Okulumuzda öğretmen yetersizliği var. Bu nedenle öğretmensiz kalan 1. sınıftaki arkadaşlarıma 2 aydır ben ders veriyorum. Ben de derslerimden geri kalıyorum. Bizler de batıdaki öğrenciler gibi okumak istiyoruz.
Okulumuza öğretmen gönderilmesini istiyoruz" dedi.
Şahadet İnce, Mehmet Aygün, Arzu Gök isimli öğrenciler ise öğretmenleri olmadığı için 5. sınıf öğrencisi olan Şaban Kaya nın kendilerine ders verdiğini belirterek, yetkililerin okullarına öğretmen göndermesini istedi.

Öğrenci velileri ise okulda yaşanan öğretmen sıkıntısının bir an önce giderilmesi gerektiğini belirtti. Halit Sönmez, Macit Hazar, Fikret Şeftali, Lezgin Kaya, Zeki Çoban ve Cemal Özatak isimli öğrenci velileri ise geçen yıl 9 öğretmenin çalıştığı ilköğretim okulunda bu yıl ise sadece 2 vekil öğretmenin görev yaptığını belirtti. Veliler, "Beldemize 2 si asil toplam 4 öğretmen atandı. Vekil öğretmenler görev yerlerine gelirken, 2 asil öğretmen ise 1 ay gecikmeli olarak beldemize geldi. 2 asil öğretmen 1
ay geç gelmelerine rağmen kısa bir süre kaldıktan sonra bir daha geri gelmedi. Şu anda okulda 2 vekil öğretmen görev yapıyor.

 5 nci sınıf öğretmeni 4 ncü sınıf öğrencilerini de kendi sınıfına alarak bu öğrencilere birlikte ders veriyor. 2 nci sınıf öğretmeni ise kendi sınıfındaki öğrencilere ders veriyor. Haydi Kızlar Okula kampanyasından bahsediliyor. Bizler öğrencilerimizi okula gönderiyoruz ancak yetkililer öğretmen atamıyor. Milli Eğitim Bakanlığı diyor ki, Öğrencisini okula göndermeyen veliye cezaverilsin. Buna çok sevindik. Ancak okullara öğretmen göndermeyen il yönetiminden neden hesap sorulmuyor? Biz de çocuklarımıza iyi bir eğitim verilmesini istiyoruz. Yetkililere soruyoruz. Yarıyıl tatiline sayılı günler kaldı. Bu çocukların karnelerini kim verecek? Yoksa arkadaşlarına ders veren bu minik öğretmenler mi karne verecek? İl merkezinden sadece 15 kilometre uzaklıkta bulunan okulumuzda sadece 2 öğretmen var. Yetkililer ya okulumuza öğretmen göndersin ya da istifa etsin" şeklinde konuştu.

Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise Durankaya beldesi Pınarbaşı İlköğretim Okulu na daha önce 4 değil, 3 öğretmen atandığını belirterek, bu öğretmenlerden bir tanesinin 25 gün önce Pınarbaşı Mahallesi muhtarının talebi üzerine öğretmen sıkıntısının yaşandığı Geçitli köyünde görevlendirildiğini bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir süre önce kente 198 öğretmen atandığını hatırlatan yetkililer, "Bu öğretmenlerin içinde Pınarbaşı İlköğretim Okulu na atanan öğretmen de var. Eğitim ve
öğretim yılının 2. döneminde yeni atanan asil öğretmenle birlikte buradan da bir vekil öğretmen okula görevlendireceğiz.

Böylelikle 2. dönemde bu okulda 4 öğretmen görev yapmış olacak. Şu anda okulda görev yapan iki öğretmen buradaki bütün öğrencilere ders veriyor. Öğretmenler kendi inisiyatiflerini kullanarak ödev verdikleri öğrencilerin başında durmaları için kendi sınıflarından 2 öğrenci görevlendirmiş. Bu öğrenciler de kendi bildiklerini arkadaşlarına öğretmeye çalışıyorlar" açıklamasını yaptı. Feyzullah Aksu nun özel haberi (İHA)

Bu haber toplam 3682 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
FEYZULLAH TAŞ- 0.(505) 440 39 66
SAVAŞ TAŞ - 0.(545) 864 4868
YUSUF TAŞ- 0.(544) 346 1740 | Haber Scripti: CM Bilişim