• BIST 8907.65
  • Altın 2146.606
  • Dolar 31.5711
  • Euro 34.2911
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 4 °C

EĞİTİM-SEN DEN BASIN AÇIKLAMASI

EĞİTİM-SEN DEN BASIN AÇIKLAMASI
(Eğitim-Sen) Hakkari Şubesi Başkanı İsmail Ata, Bitlis Şube Başkanı Kemal Gültekin hakkındaki soruşturmaya tepki gösterdi.

Altay Caddesinde bulunan şube binasında bir basın açıklaması yapan Ata, Eğitim ve Bilim Emekçilerinin haklarını korumak ve geliştirmek gibi temel bir görevi olan bir sendikanın şube başkanı hakkında, demokratik eleştiri hakkını kullanması gerekçesiyle soruşturma açılmasının izah tarzı olamaz dedi.

 Ata,"Vali yardımcısı İsmail Ayhan Pavlı adına yürütülen bu soruşturmanın içeriği, Anayasa'nın 2. maddesinde ifadesini bulan Türkiye'nin hukuk devleti olması ilkesinin, başta AİHS ve ILO olmak üzere insan hakları, ifade özgürlüğü, sendikal hak ve özgürlükler gibi temel konularda net ifadeler içeren uluslararası sözleşmelerin, bu tür soruşturmaları yürüten kurulların tarafsızlık ve objektiflik ilkelerinin, ne kadar pervasızca ayaklar altına alındığının çok açık bir göstergesidir. Eğitim ve Bilim Emekçilerinin haklarını korumak ve geliştirmek gibi temel bir görevi olan bir sendikanın şube başkanı hakkında, demokratik eleştiri hakkını kullanması gerekçesiyle soruşturma açılmasının izah tarzı olamaz. Bitlis Şube Başkanımız Türkiye'de yaşadığına, Türkiye'de uzun yıllardan bu yana hükümet görevini yürüten siyasi parti AKP olduğuna göre eleştirilere tabi tutulacak olan da doğal olarak AKP olacaktır.

Başbakanın “Adalet ve Kalkınma Partisine AKP demek edepsizliktir.” diyerek başlattığı bir tartışmanın hemen ardından, bir vali yardımcısının adeta bir AKP militanı ve müfettişi tavrıyla başlattığı bu soruşturmaya zemin teşkil eden pervasızlık anlaşılır gibi değildir. Bu örnek, AKP'nin yıllardır sürdürdüğü kadrolaşma politikalarının,  kamu adına bağımsız, tarafsız bir şekilde görev yapması gereken tüm kurumlardaki kuşatmasının ne kadar ciddi boyutlara ulaştığının da bir göstergesidir.

AKP'nin derdi ismi üzerinden bir aklanma çabası ise bu yöntemin sonuç vermeyeceği bilinmelidir. AKP, iktidara geldiği günden bu yana özellikle emek karşıtı politikaları ve eğitime yönelik ırkçı-gerici uygulamaları ile dikkat çekmiştir. AKP, yedi yıllık iktidarı süresince yaptığı tüm icraatlarıyla, fiili ve hukuki müdahalelerle eğitim sistemini kendi ideolojisi çerçevesinde biçimlendirmeye çalışmıştır. AKP, eğitimde yaygınlaşan ticarileştirme ve özelleştirme uygulamaları ile Cumhuriyet tarihinin en piyasacı hükümeti olmuştur. AKP, eğitime bütçeden yeterli pay,  kamu okullarına ödenek ayırmazken, kamu kaynakları ile özel okulları desteklemek için yasal ve fiili uygulamalar içine girmiştir. AKP döneminde yaşanan yoğun siyasi kadrolaşma, özellikle üye ve yöneticilerimize yönelik soruşturma ve sürgünler hiç olmadığı kadar artmıştır. AKP, devletin sorumluluğunda olması gereken eğitimin yükünü, tercihli politikalarıyla birlikte büyük oranda velilerin omuzlarına yıkarak herkese eşit, parasız ve kamusal eğitim hakkını tahribata uğratmıştır. AKP, yedi yıllık pratiğiyle eğitimin, bilimin ve insanlığın en temel değerleriyle çatışarak, emekçilerin mücadelesini polis zoruyla engelleyerek iktidar olmaya çalışmıştır. AKP'nin yedi yıllık hükümet pratiği kamu emekçileri, işçiler, kadınlar, çocuklar ve tüm toplum kesimleri için karanlıktır. Bu nedenle eğitim ve bilim emekçileri, tüm baskılara rağmen karanlığa karşı aydınlığı savunmayı sürdürecek ve AKP demeye devam edecektir" şeklinde konuştu. (Hakkarihabertv) Feyzullah Taş

Bu haber toplam 2632 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
Savaş TAŞ - 0.(545) 864 4868
YUSUF TAŞ- 0.(544) 346 1740 | Haber Scripti: CM Bilişim