• BIST 8363.17
 • Altın 1649.314
 • Dolar 27.4109
 • Euro 29.0347
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 24 °C

KÜRT KADIN KONGRESİ

KÜRT KADIN KONGRESİ
Hakkari Üniversitesi tarafından düzenlenen Kürt Kadın Kongresi ni yapıldı.

 Atatürk Kültür Merkezi nde yapılan kongreye Hakkari Valisi Muammer Türker, Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu, Hakkari Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli, Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, gazeteciler; öğretim üye ve görevlileri ile il dışından gelen bazı konuklar katıldı.


 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunmasının ardında kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. İbrahim Belenli, konuşmasına Kürtçe olarak "Sılavji bo hewe geli mehvanet rümet, Hun hemi bı xer hatın" (Selam size misafirler siz hepiniz hoş geldiniz) diyerek başladı. Hakkari nin çok sorunları olan bir il olduğunu, yoksulluğun toplumu ağır bir şekilde ezdiğini belirten Prof. Dr. Belenli "Yoksulluk, karşılıklı etkileşim halinde güvenlik sorunları var. Birbirlerini besliyor ve büyütüyor bu iki olumsuzluk. Diğer yandan Kürtlerin kültürel hakları konusundaki talepleri, kendi dillerini ve kimliklerini özgürce ifade etme talepleri var. Ülkemizin yarınlara daha güçlü bir ülke olarak devam etmesi için vatan birliği kadar halkın birlikteliği de gerekli. Kendi iç sorunlarımız için harcadığımız kaynak ve enerjimizi büyüme ve gelişmeye harcamamız gerekiyor. Üniversiteler bu konuda bilgi birikimi oluşturarak yöneticilerimize karar vermede yardımcı zemin oluşturmakla yükümlüdür. Kürt kadın kongresi işte bu yükümlülüğü yerine getirme çabalarının bir parçasıdır" dedi.


 Bölge insanının onlarca yıldır yaşadığı olumsuzluklar en büyük yükünü kadınların üzerine yüklendiğini belirten Prof. Dr. İbrahim Belenli, çözüme giden yolda Kürt kadınını incelemenin büyük bir aşama olacağını anlattı. Kadınların, zorunlu göç sonucu doğal ortamdan kopmuş, şehirde dar bir yerde yaşamak zorunda, yoksulluğun ve çocuklarını doğru dürüst besleyememenin acısını yaşamakta olduklarını söyleyen Prof. Dr Belenli,"Erkek egemen toplumun baskısı ile sosyalleşmeden iyice uzak kalmış. Dağa çıkan oğluna mı yansın işsiz kocasına mı yansın farkında bile olmadığı karşılanmamış ihtiyaçlarına mı üzülsün. Geleneksel kültürüne bağımlılık ile modernleşme arasındaki çatışmada nerde yer alsın. İçinde belki her ikisine de yakınlık duyuyor. İşte bu cenderede Kürt kadını batıdaki hem cinslerine göre çok daha fazla siyasete ilgi duyuyor. Aşiret yapısını ve geleneksel ataerkil kültürün baskılayıcılığı kamusal alanda yaşadığı iletişim sorunlarının ağırlığı altında şaşırtıcı bir dışı dönüklük. Biz ilgiye ve incelemeye aday bir konu olarak gördük. Bu kongre için bu düşüncelerle yola çıktık. Kongre konusunda 15 konu başlığı belirledik" şeklinde konuştu.


 BELENLİ: BU DÜŞÜNCELERLE YOLA ÇIKTIK
Belirledikleri 15 konu hakkında da detaylı bilgiler veren Hakkari Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bu konular, Kürt kadınının sosyal statüsü, bölge ekonomisi ve kadın (kadınların ekonomik özgürlükleri), Kürt sorunu-Kürt kadını etnik kimlikleri, Kürt kadını, töre ve şiddet, aile içi iletişim becerileri, insan hakları, demokrasi ve bölge kadınına yansımaları, sosyal hizmetler, sosyal yardımlar ve yoksulluk sürecinde kadın, siyaset-kadın etkileşimi, kadınların siyasi tercihleri ve bu tercihleri yönlendiren etkenler, hukuki-adli-idari sürçlerde Kürt kadını, bölge kadınının anne yüzü (çocuk yetiştirme tarzları), göz etkisi ile ketsel oyum ve sosyal ilişkilerde kadın, Kürt kadını, erken yaşta evlilik ve çok eşlilik, Kürt kadını ve sanat ve tarihte Kürt kadınıdır. Kongremiz kesinlikle bir siyasi platform değildir. Burada bilim insanları olarak bizler bu konuyu enine boyuna tartışacağız. Size kesinlikle garanti ediyorum ki bir çok konuda farklı düşünceler olacak ve anlaşma olmayacak. Zaten bilimin güzelliği de burada. Farklı görüşlerimizi ortaya koyup gerçeğe ışık tutmaya katkıda bulunacağız. Hakkari Üniversitesi özgür ve güvenli üniversite ortamını hem üretim ve araştırma personeline hem de öğrencilerine sunmak üzere yola çıkmıştır. Hakkari Üniversitesi nin ilk bilimsel toplantısı olan kongremize katkı sunan tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.


 VALİ TÜRKER HAKKARİ NÜFUSU GENÇLERDEN OLUŞUYOR
Hakkari Valisi Muammer Türker ise konuşmasında, nüfus istatistiklerine göre Hakkari nüfusunun yüzde 50 sinin 19 yaş ve altı genç ve çocuklardan oluştuğunu belirtti. Türker, "Nüfusun diğer oranı ise 14 yaş ve bebek ve çocuklardan oluşuyor. Özelikle çocuğa bakma yükümlülüğünün daha çok kadının omuzlarında olduğu bir yapı içersinde kadına düşen rol onların çocuklarını geleceğe hazırlamak, eğitimleri ile ilgilenmek, fiziki yapıları ile ilgilenmek sorumluluğunun ne kadar büyük olduğunu ortaya koyuyor. Diğer taraftan ekonomik sıkıntılarla boğuşan bir kentte, kırsal bir ilde kadının daha çok kazan kaynatma sorumluluğu taşıyan bir cins olarak ne kadar ağır bir yükle karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Kadınların katkıları ve beklentileri ile ilgili toplumsal hayattaki yeri ile ilgili bize ciddi katkılar sunacaktır" dedi.


 BAŞKAN BEDİRHAN OĞLU KADIN İNSANIN YARISIDIR
Hakkari Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu ise, Hakkari Üniversite böyle bir anlamlı bir kongre girişiminde bulunması ve yapmasından dolayı kendilerine teşekkür ettiğini belirtti. Bedirhanoğlu,"Kadın denince insanların yarısı, toplumun yarısı anlaşılıyor. Fakat maalesef toplumun yönetimi ve toplumun nihayetsinde kendi kurallarına göre temsil edemiyorlar. Bu sadece Kürt kadını açısından değil bu tüm dünya kadınları açısından böyledir. Oysa bu toplumda erkeğin ne kadar rolü varsa kadının da o kadar rolü vardır" dedi. Yöre halkının Kürt Kadın Kongresi ne büyük ilgi göstermemesi ise dikkatlerden kaçmadı. Salondaki koltukların yarısı boş kaldı.(Hakkarihabertv.com)

 

Bu haber toplam 1466 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ALEV ALAN ZIRHLI ARAÇ BÖYLE YANDI05 Ağustos 2010 Perşembe 13:03
 • ÇOCUKLARIMIZ BORÇLU DOĞUYOR...05 Ağustos 2010 Perşembe 11:28
 • HAKKARİ`DE HAVA HAREKETLİLİĞİ...05 Ağustos 2010 Perşembe 10:54
 • KÖY OKULUNDA KPSS`YE HAZIRLANIYOR04 Ağustos 2010 Çarşamba 17:05
 • HAKKARİ`DE KUŞLARA MODERN YUVA..04 Ağustos 2010 Çarşamba 15:35
 • BAŞKAN ASLAN YETKİLİLERE SİTEM ETTİ..04 Ağustos 2010 Çarşamba 14:47
 • ZABITA`DAN RAMAZAN ÖNCESİ DENETİM04 Ağustos 2010 Çarşamba 12:55
 • CİLO DOĞA DERNEĞİ KİME ÖFKE SAÇTI...03 Ağustos 2010 Salı 12:54
 • MAHALLE GÖÇÜNÜ BELEDİYE ÖNLEDİ...02 Ağustos 2010 Pazartesi 17:45
 • AŞİRET BÜYÜKLERİNE ÖNEMLİ ÇAĞRI..02 Ağustos 2010 Pazartesi 17:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 864 4868
  YUSUF TAŞ- 0.(544) 346 1740 | Haber Scripti: CM Bilişim