• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 6 °C

Hakkari il kalsın komisyonu açıklama yaptı

Hakkari il kalsın komisyonu açıklama yaptı
Hakkari İl Kalsın Komisyonu adına bir açıklama yapan Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Başkanı Servet Taş, çıkan asılsız haberlere tepki göstererek Hakkari ve Şırnak il kalacak dedi.

Hatso’da düzenlenen basın açıklamasına, Hakkari’nin kanat önderleri, iş adamları, esnaflar ve STK temsilcileri katıldı.

Hakkari İl Kalsın Komisyonu tarafından hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan Başkan Servet Taş, malumunuz üzere Hakkari ve Şırnak’ın il statüsünden çıkarılmasına yönelik kanun maddeleri 19.08.2016 tarihinde Ak Parti grubunun önergesi ve muhalefet partilerinin desteği ile Mecliste dört partinin ortak kararı ile geri alınmıştır dedi.

Taş,” Yüce Meclisin aldığı bu karar Hakkari ve Şırnak’lı hemşehrilerimizde büyük memnuniyet yaratmıştır.

 Özellikle dört partinin bu konuda birlikte hareket etmesi toplumsal barışımız açısından büyük önem arz etmektedir.

Son günlerde bir gazete haberi üzerine geri çekilen kanun maddelerinin KHK ile yeniden gündeme getirileceğine yönelik basında ve kamuoyunda tartışmalar başlamıştır.

Hakkari ve Şırnak halkı yüce meclisin aldığı karardan sonra bu tür tartışmaların ortaya atılmasının doğru olmadığına inanmaktadır. Bu haberlere de inanmıyoruz.Bu tartışmaların son bulmasını istiyoruz. Artık işimize gücümüze dönmek istiyoruz.

Hakkari ve Şırnak’ın il statüsünden çıkarılmasına yönelik kararın KHK olarak düzenlemesi anayasal açıdan sorunlu olup, böyle bir düzenlemenin hayata geçirilmesi telafisi zor sonuçlar ortaya çıkaracak, Şırnak ve Hakkari halkında kırılganlık yaratacak ve halkımızı küstürecektir.

 Devlet adabı ve ciddiyetine yakışmayan böyle bir düzenleme, insanlarımızın yeniden göç etmesine, sosyal ve ekonomik travmalara neden olacaktır. Bu nedenle, Biz Hakkari ve Şırnak Halkı için bu tartışmalar, söz konusu yasa maddelerinin geri çekildiği 19.08.2016 tarihinde son bulmuştur” şeklinde konuştu. İHA

hatso-m-008.jpg

Bu haber toplam 7890 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim