• BIST 110.932
 • Altın 174,897
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C

Kesk’ten Açlık Grevine Meşaleli Destek

Kesk’ten Açlık Grevine Meşaleli Destek
Hakkari Kesk Şubeler Platformu cezaevlerinde başlatılan açlık grevine destek vermek amacıyla meşaleli yürüyüş, oturma eylemi ve basın açıklaması düzenledi.

Hakkarihhabertv.com/Bulvar Caddesi üzerinde bulunan Kesk binası önünde toplanan kalabalık ellerindeki pankart ve meşalelerle değişik sloganlar eşliğinde basın açıklamasının yapılacağı belediye binası önünde toplandılar. 5 dakikalık oturma eyleminin ardından burada Kesk Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okuyan Şerif Ateş, cezaevlerinde başlayan açlık grevlerinin 59. gününe geldiği bugün, çözüme dair hiçbir adımın atılmaması söylenenlerin laf düzeyinde kalması duydukları kaygıyı daha arttırdığını söyledi. 72 cezaevinde 10 bine yakın siyasi tutuklu ve hükümlü daha açlık grevine başlaladığını belirten Ateş, siyasi ve insani taleplerle yapılan açlık grevlerine bugün katılım giderek daha da büyümektedir dedi.

 

kesk-1.20121109180858.jpgAteş,”AKP hükümeti içeride çığlığa dönüşen seslere kulağını tıkamakta, çözümsüzlüğün siyasetini yapmaya devam etmektedir. Şüphesiz açlık grevleri, bugün hala sorunların ve taleplerin ifade edilmesinde bir protesto yöntemi olarak kullanılıyorsa, bu çözümsüzlüğün, inkarcılığın ve faşizmin hakim olduğu bir düzenin sonucudur. Bu, tüm toplumsal muhalefete rağmen, tüm büyüyen seslere inat, ısrarla bu düzeni inşa edenlerin suçudur”

 

TÜRKİYE SAYISIZ AÇLIK GREVİNE TANIK OLMUŞTUR

Ateş,”12 Eylül faşist darbesinden bu yana Türkiye sayısız açlık grevlerine tanık olmuştur. 12 Eylül’ün en büyük mirasçısı olarak iktidarı ele alan AKP hükümeti ise 12 Eylül’den de daha büyük bir karanlığı kendi baskıcı ve otoriter rejimi altında inşa ederek günümüze taşımaktadır. Savaşın, şiddetin, baskının ve inkarcılığın üzerinden beslenen AKP rejimi, bugün birçok insana “insanca yaşam” için açlığa, ölüme yatmayı çözüm olarak göstermiştir. Geçmişte darbecilere karşı yapılan açlık grevleri, bugün daha karanlık bir geleceğin ufkunu işaret eden AKP hükümetine karşı yapılmaktadır”

 

kesk-2.20121109180950.jpgBU TOPRAKLARDAKİ BU ACI YETER

Ateş,”İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, insani diyalogların, demokratik yaklaşımların hala bir çözüm yolu olarak görülmüyor olması, yaşanan sorunları sadece daha da büyütmekte, toplumun vicdanında telafisi mümkün olmayacak derin yaralar açmaktadır. Yıllardır acı ve ölümlerle dağlanmış bu topraklarda artık bu kadar acı yeter! Bir insanımızın dahi ölümüne artık kimsenin tahammülü kalmamıştır. Bu nedenle, açlık grevleri ile seslerini duyurmaya çalışan insanları ölüme sürüklemek, ölüme adım adım yaklaşmalarına seyirci kalmak, AKP hükümetinin altından kalkamayacağı sorunları da beraberinde getirecek, ülkemizin insan hakları karnesine bir kara leke daha bırakacaktır”

 

AKP HÜKÜMETİ ARTIK KENDİNE GELMELİDİR

Ateş,”Zamanın yeni ölümlere doğru hızla aktığı bu günlerde herkes bilmeli ki yarın barıştan ve kardeşlikten söz etmek hala mümkün olabilecekse bunun yolu bu gün ölümleri durdurmaktan geçmektedir.  Ölümleri ancak gaz bombasına boğulan sokaklardan yükselen kardeşlik taleplerini savunarak, çocukları her gün biraz daha ölüme yaklaşan anaların feryadına kulak vererek durdurabiliriz! Kürt sorununda barış ve kardeşliğe, bir arada yaşam umutlarına karşı örülen barikatlarla geldiğimiz bugünkü süreçte, AKP hükümeti ısrarla çözümsüzlük politikalarını sürdürmekte, Kürt halkının demokratik taleplerine silah ve şiddetle yanıt vermektedir”

 

kesk-4.jpgAKP HÜKÜMETİ DALGA GEÇİYOR

 Ateş,” Niteliğini siyasi ve insani taleplerin belirlediği açlık grevleriyle seslerini duyurmak isteyenlerle de “Aç kalan falan yok, herkes her şeyi yiyor" ifadeleri ile adeta dalga geçmektedir. Yetmezmiş gibi Kürt halkının seçilmiş temsilcilerini çözümün bir parçası yapmak yerine tasfiye etmeyi amaçlamaktadır. Kuşkusuz bugün demokrasi tarihinde başka hiçbir yerde eşine rastlanmayan olaylar ülkemizde yaşanmakta, içlerinde milletvekillerinin de bulunduğu, açlık grevlerinde yükselen sese ortak olmak isteyenlere gazla, copla yanıt verilmektedir.  AKP hükümeti, artık rutinleşen tutumuyla, bir yandan kendine karşı büyüyen muhalefeti baskı ve şiddetle bastırmaya çalışmakta, diğer taraftan adeta rehavet içinde soğukkanlılıkla ölümleri beklemektedir”

 

kesk-3.20121109181024.jpgÇOK GEÇMEDEN ÇÖZÜM BULUNSUN
Ateş,”AKP hükümetine sesleniyoruz, bugün kendinizi bir nebze de olsa tarih sahnesinde aklama günüdür, çok geç olmadan üzerinize düşen insani sorumluluğu yerine getirin ve açlık grevlerine  artık son verin! Aksi takdirde sizlerin de altından kalkamayacağınız sonuçlar ortaya çıkacak, yaşanacak olan ölümlerin, sakatlıkların ve gerilimin sorumlusu sadece siz olacaksınız! Artık insanlık tarihinde ölümle sonuçlanabilecek açlık grevlerine yer yoktur. Bu konuda, insani ve vicdani sorumluluğu yerine getirmeyenler, olumsuz herhangi bir sonucun bedelini çok ağır ödeyecek, tarihe zalimlikleri ile geçeceklerdir. Bu tarih de, bu halk da elbette ölümlerin, acıların, yitirilen umutların hesabını çok geçmeden bu zalimlerden soracaktır. İnsan yaşamını hiçe sayan yaklaşımlarla ölümün değil yaşamın galip gelmesi için, bizler  AKP hükümetini sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. İ insanı yaşatmak için demokratik, bağımsız özgür bir gelecek için bu kez ölüm değıl, yaşam kazansın” şeklinde konuştu.

 

BASIN AÇIKLAMASINDA EZAN MOLASI VERİLDİ

Basın açıklaması yapıldığı sırada ezan sesinin gelmesiyle birlikte Kesk Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Şerif Ateş, konuşmasını yarıda keserek, ezanın okunmasının ardında basın açıklamasına kaldığı yerden devam etti. Basın açıklamasına BDP İl Başkanı Rahmi Kurt, STK temsilcileri ile yaklaşık bin kişi katıldı. 

 

Bu haber toplam 2227 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim