• BIST 4.855,92
  • Altın 1071.826
  • Dolar 18.6372
  • Euro 19.6456
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 0 °C

BEKLENTİLER

İbrahim AÇAR (eğitimci)

Sevgili öğrencilerimizden iki beklentimiz var. Bunlar:

1.Beklenti: Hayatın Psikolojik yanını iyi kavramaları ve birçok unsurun bu kavram etrafında şekillendiğini bilmeleridir.

Başarımızı belirleyen temel faktörlerden biri de psikolojik sağlamlıktır. Olaylara bakış açımız ve olaylara inanç seviyemiz başarı seviyemizi daha ileriye ya da daha geriye götürmeye yeterlidir. Başarılı olacağınıza inanırsanız başarısız olmanız mümkün değildir. Hayat akışı içerisinde kendiniz için koyacağınız hedeflerinizin mantık çerçevesi ve başarıya duyacağınız psikolojik sağlamlığınız hedefinizi kolaylaştıran bir unsur haline gelecektir. Aksi takdirde olumsuz benlik algınız ve düşük psikolojik kapasiteniz hedefinizi sizlerden uzaklaştıracaktır.

Psikolojik sağlamlık, olayları analiz etme becerinizi etkileme gücüne sahiptir. Olayları sebep ve sonuç ilişkisi içerisinde ele almanızı, daha kolay çözümlemenizi sağlayacaktır.

Hayatta olduğu gibi eğitim alanında da psikolojik sağlamlık öğrenci kardeşlerimiz için başarılarını belirleyen etmenlerin en başında gelmektedir.

Derslere ve öğretmenlere karşı olan tutumunuz ilgili derse olan başarınızı etkileme gücüne sahiptir. Bir dersi ya da öğretmeni severseniz başarılı olmanız hiç tesadüf olmaz. Tabi bu durumda öğretmenlere düşen bazı görevler mevcuttur. Dersini ve kendini sevdirmekle mükelleftir.

2.Beklenti: Öğrencilerimizin “düşük hedef" duygusundan kurtulmalarıdır. Bu kavramdan kastım beklenti ve hedeflerimizi daha yükseklere çıkarmak ve az ile yetinmemektir. Çünkü birçok öğrencimizin kapasitesi yüksek hedef ve hayaller için yeterlidir.

Bunu birkaç örnek ile açıklamaya çalışalım.

Birçok öğretmen yeni tanıştığı sınıflarda ya da rehberlik saatlerinde öğrencilere hayalleri neler olduğu konusunda sorular sormuştur. Bunu bizzat kendim de birçok defa yaptım ve aldığım cevaplar şu şekilde:

  • İstanbul’u görmek istiyorum.
  • Memur olmak istiyorum.
  • Çok param olsun istiyorum.
  • İyi bir eşim olsun ve çocuklarımı iyi yetiştireyim.
  • Aileme mahcup olmayayım vb.

Bu hayaller hatırı sayılır düzeyde iyi hayaller ancak neden daha iyisini düşünmeyelim ve ulaşmayalım.

Emin olun kapasiteniz hayal ettiğinizden daha yüksektir. Birkaç görevi ve hayali yerine getirecek kapasite sizlerde mevcuttur.

Mesela neden sınavlarda derece yapmayı düşün müyorsunuz?

Neden sadece İstanbul’u görmek yerine tüm dünyayı görmek istiyorum demiyorsunuz?

İyi bir eşim, hayatım olsun ve ben de insanların hayatına olumlu yönde etki edeyim demiyorsunuz?

Dediğim gibi düşüncede fakir olmayalım. Kapasitenizin farkında olmalısınız. Daha iyisini yapabileceğinize inanmalısınız.

Sevgili arkadaşım Erkan'ın anlayışına sığınarak ve yazıya biraz da tebessüm katma adına şu örneği de vermek isterim.

Erkan ile dolaşırken genellikle şunu söyler:"Keşke şuan 20 tl bulsaydım der."

Ben de neden 20 tl yerine 200 tl demiyorsun,diyorum.Daha zengin düşünmelisin diyorum.Öyle düşün de daha iyisi ile karşılaşalım diyorum.

Sevgili öğrenciler!Sadece yanınızda oturan ya da sınıfınızda olan kişiler rakibiniz değildir. İzmir’in bilmem hangi köyündeki değerli Miran da İsmail de, Norveç’teki John ve Victoria da rakibinizdir.

Onlarla da yarıştığınızı unutmayın. O nedenle hedef ve beklentilerinizi yüksek tutmalısınız. Güzel ve onurlu mutlulukları kendinize ve ebeveynlerinize yaşatmalısınız, kendinize güvenin çünkü bizler size güveniyoruz.

 

 

Bu yazı toplam 17917 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
Savaş TAŞ - 0.(545) 864 4868
YUSUF TAŞ- 0.(544) 346 1740 | Haber Scripti: CM Bilişim