• BIST 8215.17
  • Altın 1644.16
  • Dolar 27.4095
  • Euro 29.0235
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 24 °C

HAKKÂRİ ÜNİVERSİTESİNDE YENİ BİR DÖNEM!

H. Aziz Hatipoğlu

YÖK kararıyla 2008 yılında kurulan Hakkâri Üniversitesi YÖK Anadolu projesi kapsamında yeni bir eğitim atağına başlayacak.

Kurulduğu günden bugüne üç rektör değiştiren Hakkâri Üniversitesi en son Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş ile yeni bir hamle başlatmış ve geçen yıl ana yerleşkesinin büyük bir kısmı tamamlanarak yeni yerinde eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Bunun sonucunda bu yıl yapılan Rektörlük seçimlerinde Prof. Dr. Ömer Pakiş ikinci kez Hakkâri Üniversitesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanmıştır.

YÖK Anadolu Projesi kapsamında aldığı bu karar ile 2006 yılından sonra kurulan ve genç olarak tabir edilen 15 üniversitenin 12 kıdemli üniversite ile eşleştirildi.

Şubat ayı içerisinde Yükseköğrenim Kurumu (YÖK) tarafından yapılan bir düzenleme ile 2006 yılından sonra kurulan ve Genç Üniversiteler olarak tabir edilen 15 yeni üniversite köklü üniversiteler ile eşleştirilerek bu üniversitelerin akademik deneyimlerinden yararlanma haklarından faydalanacak.

Her bir genç üniversite en fazla iki kıdemli üniversiteyle eşleşebilecekti.

Eşleşme Üniversitelerin yapısında değil ders ve programlar konusunda yapılacaktı.

Hakkâri Üniversitemizde Ankara ve Gazi Üniversiteleriyle eşleşerek bu iki köklü üniversiteden akademik olarak yararlanacak.

Basında yer alan ama tam olarak önemi kavranamayan bu eşleşmeye göre Hakkâri Üniversitesi Çocuk Gelişimi, Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ve İlahiyat bölümlerinde Ankara Üniversitesinden ve İnşaat Mühendisliği bölümünden ise Gazi Üniversitesinden yararlanacak.

Bir yıldan fazladır tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 nedeniyle dersler çevirim içi düzeyinde yapılacak ve öğrenciler bu şekilde yararlanacaklardır.   

95 yıllık Gazi Üniversitesi ve keza 80 yıllık Ankara Üniversitelerinin köklü ve kendilerini kanıtlamış başarılarının Hakkâri gibi henüz 13 yılın içerisindeki Üniversitesinde okuyan öğrencilerinin bu programlar dâhilinde derslerinden yararlanması sonucu öğrenci ve eğitim kalitesinin ve bu üniversiteye tercihlerin artacağı beklenmektedir.

Eğitim olarak çok önemli bir adımın atıldığını ve burada okuyan üniversite öğrencilerimizin de Ankara’da okuyan üniversite öğrencilerinden bir eksik yanlarının kalmayacağı hesaplanmaktadır.

Bunun için bir Genç Üniversitedeki öğrencilere ikinci bir diploma veya sertifika verilmeyecek aldığı ve takip etiği dersler kâfi gelecektir.

Projenin ana amacının kıdemli üniversitelerin Anadolu’nun Genç Üniversitelerine bilim yolunda ışık tutmak olduğunu, Türk Yükseköğreniminde ilk kez uygulanacak bu proje ile ülke genelinde eğitim kalitesinin artması ve mezun niteliğinin yükselmesi sonucu akademik eğitimde yeni bir dönemin kapısının aralanmasına olanak sağlanacağı öngörülmektedir.

İkinci kez Hakkâri Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ömer Pakiş’in yıllardır Hakkâri’deki yükseköğrenim eğitiminde gördüğü eksiklikleri ve daha başarılı bir eğitim ortamı ve başarının sağlanması için çabalarını yakinen gözlemliyoruz. Yeni ana yerleşkesinde ve ikinci kez seçildiği yeni görevinde ve YÖK’ün aldığı bu karar ile Hakkâri Üniversitemizin yıllardır hak ettiği yere ulaşması ve öğrenci kapasitesinin arttırılması için çabalarını desteklediğimizi ve yanında olduğumuzu söylüyoruz.

Hakkâri’yi yarınlara taşıyacak en büyük etken yetişmiş ve eğitilmiş insan gücüdür.

Bunu da Hakkâri Üniversitesi yapacak düzeyde ve imkânlarda bulunmaktadır.

El birliği ile burada okuyan gençlerimizin yarınların Hakkâri ve Türkiyesinde birçok başarılara imza atacağına olan inancımız tamdır. 

Başarılar diliyoruz.   

Bu yazı toplam 3733 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
Savaş TAŞ - 0.(545) 864 4868
YUSUF TAŞ- 0.(544) 346 1740 | Haber Scripti: CM Bilişim